4 bizarní hity, kterých se prodaly miliony

od Markéta Pešková -
5 min

Občas je strašidelné, kam až může zajít většinový vkus. Připravili jsme pro vás seznam 4 šílených hudebních pecek, kterých se prodaly miliony. Poslouchejte jen na vlastní nebezpečí. 

1. Aqua: Barbie Girl

Rok vydání: 1997
Prodeje: 8 milionů ks

Poté, co skladatel Søren Rasted navštívil výstavu pojednávající o dánském kýči, se mu v hlavě zrodil nápad. A Barbie Girl byla na světě. Šlo o třetí singl dánsko-norské taneční skupiny, který se stal hitparádovou jedničkou v mnoha hlavně evropských zemích. Když ale dělal časopis Blender hitparádu nejhorších skladeb všech dob, Barbie Girl v ní obsadila krásné 33. místo. 

To, že píseň není nic moc, si pravděpodobně myslel i výrobce panenek Mattel, když na vydavatelství Aquy MCA Records podal v roce 2000 žalobu za poškozování obchodní značky. Soudy ale obvinění smetly ze stolu s tím, že jde jen o nadsázku. Což následně došlo i Mattelu, který ji v roce 2009 začal s pozměněným textem používat ke své propagaci.

2. O-Zone: Dragostea Din Tei

Rok vydání: 2003
Prodeje: 8 milionů ks

Nejznámější moldavská píseň, to je Dragostea Din Tei cukrových O-Zone. Zpívají jí rumunsky a stala se číslem 1 v celkem 12 zemích po celém světě včetně Francie, Německa nebo Španělska. V Americe se jí tak dobře nevedlo, v taneční hitparádě obsadila 14. příčku a v té celkové pak jen 72. místo. A nepomohla tomu ani anglická verze písně, o kterou se O-Zone pokusili.

3. Los del Río - Macarena

Rok vydání: 1995
Prodeje: 10 milionů ks

Ženil se vám teď někdy nějaký kamarád nebo vdávala kamarádka? Pokud ano, možná jste i na téhle svatbě vyslechli Macarenu, v tom horším případě vám ji možná i zatancovali samotní novomanželé. Právě zcela jednoduchý tanec, který zvládnou i totálně pohybově nenadaní jedinci, byl jedním z důležitých faktorů, který Macarenu proslavil. 

V době, kdy svůj vůbec největší hit španělská latino popová kapela vydala, už jejím členům bylo téměř 50. Macarena pak pro sevillské rodáky Antonia Mongu a Rafaela Perdigonese byla a dosud je jejich největším hitem a jediným singlem, se kterým se dostali do americké hitparády. V US Top 100 pak vydrželi úctyhodných 60 týdnů. V Americe byla Macarena vůbec obrovským hitem: v roce 1996 se na stadionu klubu Yankee sešlo 50.000 fanoušků, aby si společně na Macarenu zatancovali, a zapsali se tak do Guinnessovy knihy rekordů.

Pikantní tahle pohádka ale začíná být v momentě, kdy přijde na přetřes text písně. Jde tu totiž o holku Macarenu a kluka Vitorina. Nejdřív to vypadá, že spolu budou šťastní až do smrti, jenomže potom je Vitorino povolán do armády. A co udělá Macarena? Ne, v koutku nesedí, ale v rozčilení, že ji milý opustil, vyráží do města, kde si to rozdá ne s jedním, ale hned se dvěma chlapci. Ti jsou navíc tak trochu Vitorinovými kamarády. Au.

4. Trio - Da Da Da

Rok vydání: 1982
Prodeje: 13 milionů ks

Na konci 70. let byl rádiový éter plný navoněných, mnohovrstevnatých hitů. Neue Deutsche Welle se proto naopak snažila očesat vše, co je možné, až na puristickou dřeň. A přesně proto Da Da Da zní tak, jak zní. V době vydání ale hudební minimalismus kapely Trio úplně nezabral. Zlatou hitparádovou příčku skladba získala jen ve 4 zemích, mezi nimiž překvapivě není ani jejich rodné Německo.

Triu ale nakonec pomohli krajani z automobilky Volkswagen, když z Da Da Da učinili v roce 1997 hudební podkres v reklamě na nový Golf. A tahle reklama se stala doslova přelomovou. Dějem to ale tak úplně nebylo. Za tónů Da Da Da tu jedou dva mladí muži autem, seberou křeslo, které vidí na krajnici, a když po chvíli zjistí, že děsně smrdí, zase ho vyhodí a jedou dál.

Ano, dochází vám to správně, v autě nejednou dva kámoši, ale partneři, což byl v roce 1997 tak trochu skandál. Reklama byla navíc poprvé ukázána v seriálu Ellen, a to zrovna v díle, kde hlavní hrdinka odhalí svoji lesbickou orientaci. Tento spot, který je označován za pionýra v marketingu na gay komunitu, byl jak pro automobilku, tak i pro německou kapelu trefou do černého. Volkswagenu se meziročně zvýšily prodeje Golfu o 10 % a Trio hlavně díky této reklamě prodalo skladby Da Da Da kolem 13 milionů kusů.