4 opomíjená města Evropy, kam se vyplatí zajet

od Jana Langová -
5 min

Taky máte občas z Instagramu pocit, že Evropu tvoří jenom asi tak sedm měst? Všichni už mají obligátní fotku s Eiffelovkou, Tower Bridge a budapešťským parlamentem, dokonce si střihli i selfíčko na gondole a u Braniborské brány. Sem tam vykoukne Sagrada Familia nebo Atomium, a tím cestovatelské cíle končí. 

Jenže Evropa je mnohem pestřejší místo, než by se z toho mohlo zdát a obsahuje spoustu měst, která sice turisti neberou útokem, ale svoje slavnější bratříčky strčí do kapsy. Dejte šanci některému z následující čtveřice a uvidíte sami.

1. Petrohrad

Všechny politický antipatie stranou. Petrohrad je zážitek, který by neměl na vašem bucket listu chybět. Ať už je to Zimní palác, katedrála sv. Izáka nebo Smolenský klášter, petrohradské stavby vás dostanou svojí precizností, zdobením a hlavně barvami. My sice máme růžový tank, ale v Rusku mají růžový kostely. Fakt! Petrohrad vás naučí milovat ruské kopulky. 

Cesta z centra na periferii je pak docela studená sprcha. Tam se setkáte s ruskou realitou. Najednou zmizí naleštěné budovy a vy se objevíte uprostřed betonový panelákový šedi, kde se zastavil čas někde v roce 1980. Pocítit dovolenou dostanou i vaše játra. Zjistíte totiž, že vodka je tam skoro levnější než jídlo. A ani nechtějte vědět, co se stane, když zasednete ke stolu s Rusy… Pamatovat si to totiž nebudete.

2. Tallinn

Z Petrohradu si rovnou můžete udělat výlet do dalšího opomíjeného města, kterým je Tallinn. Bude vás to stát jenom několik hodin života a rozlámaná záda, ale zase to vyrovná zrakový a kulinářský zážitek, který na vás čeká.

Tallinn je malinké přístavní městečko, ale nenechte se zmást velikostí. Najdete tu všechno. Útulné centrum s úzkými uličkami, které vás vždycky dovedou k nějaké dobrotě, moderní MHD, písčité pláže i antistresové parky. A hlavně – lidi se sarkastickou duší a výborným humorem. Možná se vám na první pohled budou zdát odtažití, ale to je jen zdání. Je to naše krevní skupina. Schválně se jich zeptejte na názor na ten obří kříž na Náměstí Svobody. Mimochodem, je z českého skla a vydrží dokonce výbuch atomové bomby.

3. Varšava

Jedno neobjevené území číhá hned za hranicemi. Varšava je moderní město s prostornými ulicemi a vyladěnými památkami a je mi záhadou, proč jí spousta lidí objíždí obloukem. Poláci se nebáli příležitosti a na troskách druhé světové války vybudovali nový skvost. Dokonce i těžce komunisticky vypadající Palác kultury a vědy má svoje kouzlo a dostane vás minimálně svojí rozložitostí. Navíc je z třicátého patra pěkná vyhlídka.

Protože cestování je nejlepší s plným žaludkem, tak určitě nevynechejte restauraci Manekin. Servírujou ty nejvyhlášenější palačinky a polévky v chlebu v celém městě. Jenom bacha, nechoďte tam úplně hladoví, nejdřív vás totiž čeká fronta na stůl. Ostatně fronty jsou asi takovou oblíbenou polskou kratochvílí, protože na to samé se připravte, pokud půjdete probudit svoje vnitřní dítě do Vědeckého centra Koperník. Chce to kýbl trpělivosti a dobré zádové svaly.

4. Bělehrad

Pravdou je, že Bělehrad nenabízí tolik podívaný pro historické fajnšmekry, i když pohled na Dunaj z Bělehradské pevnosti dostane snad každého. Určitě ho při vašich cestách nevynechejte. Párty lodě podél Dunaje jsou pověstné a město samo se snaží probudit z noční můry tohohle století a dost se mu to daří.

Co ale na Bělehradě - a potažmo celém Balkáně - táhne nejvíc, jsou dvě věci. Jídlo a lidi. Balkánská kuchyně je pokladem, který hravě strčí avokádový toast do kapsy (to teda ne! pozn. Lukáš) a potěší všechny chuťový pohárky, sladký, slaný, kyselý, hořký i umami. A Srbové jsou tak přátelští a pohostinní, že tam budete chtít z fleku zůstat i přes příšerný platy.