4 věci, které jste nevěděli o Banksym

od Markéta Pešková -
4 min

Jeho nejdražší díla se prodávají za desítky milionů, bristolský street artový umělec Banksy ale prý stále nejradši maluje na ulici. Tady jsou 4 zajímavosti, které jste o tomhle sympaťákovi nejspíš nevěděli.

1. Kdo je sakra Banksy?!

O tom, kdo je Banksy, se spekuluje už hezkých pár let. Teorií je několik, nejnověji se mluví o tom, že Banksy je Robert Del Naja z Massive Attack. S domněnkou nejprve v roce 2016 přišel hudební novinář Craig Williams, který si všiml, že se ve městech, kde koncertuje tato trip-hopová kapela, často ve stejnou dobu náhodně objeví i Banksyho díla.

Mluví se ale také o tom, že je Banksy jen alter ego slavného britského umělce Damiena Hirsta (s nímž vytvořil i několik děl), anebo se nejedná o jednotlivce, nýbrž o kolektiv umělců. Banksy je ale možná i alter egem umělce Robina Cunninghama, u něhož byly rovněž vypozorovány souvislosti mezi tím, kde se pohybuje, a místy, kde se objevují Banksyho instalace.

2. Proslavily ho šablony

Banksy začínal jako klasický street artový umělec, který po zdech sprejoval graffiti. Proslavily ho ale až šablony, což je metoda, při které si nejprve buď namalujete anebo v počítači vytvoříte šablonu, vystřihnete ji a na zeď přes ni pak sprejujete finální dílo.

Banksy ve svých malbách a instalacích rád zobrazuje policisty, vojáky, děti, seniory, ale i opice nebo krysy. A je politicky nekorektní. Nejen kvůli poslednímu zmíněnému (a také těm krysám) je občas kritizován z kopírování pařížského street artového umělce Blek le Rata. Ten s velmi podobnými díly, vytvořenými také šablonovou technikou, přišel už v 80. letech.

3. Odměnil se bezdomovci, který kvůli němu přišel o přístřešek

Na jedné ze svých častých návštěv Los Angeles posprejoval Banksy vyřazenou vodní nádrž větou „This looks a bit like an elephant.” Kolem nádrže se okamžitě strhl poprask, až ji jednoho dne sběratelé umění koupili a bezpečně uložili.

Když si bristolský umělec nádrž vybíral, určitě nevěděl, že už v ní přes 7 let žije Tachowa Covington, kterého sběratelé pochopitelně vyhnali. Banksy je ale kladný hrdina, a tak dal Covingtovi blíže nespecifikovaný obnos peněz, který měl pokrýt roční náklady na živobytí. Bezdomovec pak prý údajně prohlásil, že mu Banksy pomohl víc, než kdokoliv jiný za celý jeho život.

4. Banksy je pop

Nejen kvůli líbivosti svých děl, ale i kvůli jejich politickému významu má Banksy mezi celebritami spoustu obrovských fanoušků. Frontman kapely Coldplay Chris Martin třeba vydražil dílo s názvem Heart Balloon pro svoji tehdejší lásku Gwyneth Paltrow za úctyhodných 650 tisíc dolarů (víc než 14 milionů korun). Obraz získal na benefici pro zemětřesením zlikvidované Haiti, kterou pořádal herec Sean Penn.

Banksyho vlastní skoro každý, kdo mezi celebritami aspoň něco znamená. Svým originálem se můžou pochlubit třeba Anthony Kiedis z Red Hot Chili Peppers, herci Jude Law nebo Jake Gylleghal a svého Banksyho mají doma i Diddy, Drake či Swizz Beatz. Justin Bieber se zatím k nákupu nerozhoupal, zato si umělcovo dílo A Girl With A Balloon nechal vytetovat na předloktí.

P.S. Pokud pojedete do Velké Británie, můžete si na Android i iOS stáhnout aplikace, které vás zavedou k Banksyho dílům. Tady je průvodce po Londýně a tady po Bristolu.