5 filmových klasik pro letošní Halloween

od Jana Pouzarová -
5 min

Máte rádi Halloween, ale odmítáte se převlékat do kostýmů koster, mrtvých sestřiček, jeptišek a vlastně čehokoli, co může nějak umřít? Nebo ho nesnášíte, myslíte si, že je to trapný americký svátek a odmítáte něco tak komerčního slavit? Ať je to, jak chce, máme pro vás perfektní program na večer. Zapalte svíčku, udělejte si dýňové chipsy a nechte se vyděsit jedním z halloweenských filmů z našeho výběru.

28 dní poté

Co je horší než město plné zombií? Když všichni ti zombíci jsou vaši známí, se kterými jste si ještě včera normálně povídali. Danny Boyle přišel se zajímavou myšlenkou, kdy se lidi nemění v zombie po smrti, ale kvůli nakažení virem nekontrolovatelné zuřivosti.

V první scéně se hlavní hrdina prochází vylidněným Londýnem, načež zjistí, že většina obyvatelstva už se požrala navzájem. Zbylo jenom pár nejdrsnějších, kteří se snaží tuhle šílenost přežít. Ono, když musíte rozsekat rodiče, jenom aby nedostali vašeho mladšího bráchu, tak vás to zocelí. Problém nastává ve chvíli, kdy zjistíte, že brácha je taky nakažený.

Halloween

Co by to bylo za seznam, kdybychom nezařadili legendární Halloween. Vyšinutý vrah Michael Myers se dostane do psychiatrické léčebny po tom, co v šesti letech ubodá vlastní sestru. Z ústavu uteče právě v předvečer Všech svatých, aby dostal ještě Jamie Lee Curtis, která si tímto filmem vysloužila titul „scream queen“.

Halloween se dočkal hned několika pokračování, můžete si ho tak užít i ve formě filmového maratonu. Anebo zajděte do kina na stejnojmenné pokračování.

Kruh

Absolutní klasika. Za našich pubertálních let byla největší frajeřina koukat se na Kruh a nepustilo nás to dodnes. Existuje páska, na níž jsou nahrané ty nejšílenější a nejděsivější věci, co člověka napadnou. Když ji shlédnete, dostanete telefonát, který vám oznámí, že máte posledních sedm dní života. Pokud jste fanoušky psychologických thrillerů, děsí vás spíš mrazivá atmosféra a ponurá hudba, bude Kruh něco pro vás.

Garantujeme, že po shlédnutí vyhodíte všechny VHSky, které si doma z nostalgie schováváte! A pro jistotu i mobil.

Noc drůbežích mrtvol

Pro fanoušky béčkové tvorby zařazujeme vrchol žánru od jejího krále Lloyda Kaufmanna, který má na svědomí třeba ságu o Toxickém mstiteli. Noc drůbežích mrtvol ve zkratce: hodně prsou, fekálií, nechuťáren a písniček.

Americký fastfoodový řetězec otevře pobočku na místě bývalého indiánského pohřebiště. To rozhodně nebyla dobrá volba. Rychlé občerstvení totiž stihne kletba, která způsobuje, že po požití fastfoodových výrobků se zákazníci i zaměstnanci mění v zombie kuřata. Zní to divně? Že je snímek fakt pecka, dokazuje i role Rona Jeremyho.

Střihoruký Edward

Edward je vynález, umělý člověk. Sice nemá ruce, ale zato se může pochlubit spoustou nůžek a dobrým srdcem. Edward je prostě trochu jiný než ostatní, což někoho zajímá, někoho vzrušuje a někomu vadí. A nenávist prostě občas převáží. Snímek, který vám dokáže, že lidi můžou být děsivější než nejhorší monstra. Plus mladý Johny Depp – ano, prosím!

Zařadit do seznamu film Tima Burtona je téměř povinnost. My se dlouho nemohli rozhodnout který: Mrtvá nevěsta, Ospalá díra, Sweeney Todd… Doporučujeme všechny!