5 top španělských seriálů na Netflixu

od Tereza Brůžková -
5 min

Se seriály španělské produkce se poslední dobou roztrhl pytel a na Netflixu vychází jedna série ve španělštině za druhou. A musíme uznat, že Španělé se do toho pustili se vším všudy a na svou tvorbu mohou být patřičně hrdí. Takže pokud mluvíte španělsky anebo se tenhle jazyk zrovna učíte (což však samozřejmě není podmínkou), na nic nečekejte a hurá na Netflix!

1. La Casa de Papel (Money Heist)

Tenhle seriál pobláznil celé Španělsko, kde těžko najdete někoho, kdo by La Casu neviděl. Napínavý příběh vypráví o plánu záhadného muže, přezdívaného “Profesor“, který se rozhodne přepadnout španělskou tiskárnu peněz. Na pomoc si svolá skupinku zkušených kriminálníků, s nimiž se pustí do nejodvážnějšího přepadení všech dob. Dokonale promyšlená loupež se však náhle začne komplikovat a s každým dalším dílem je tento thriller napínavější. Zaručujeme, že celý seriál zkouknete na jeden zátah, protože něco tak napínavého už jsme dlouho neviděli.

2. Élite

Gossip Girl po španělsku, dalo by se říct. Avšak s mnohem drsnějším osudem hlavních protagonistů, kteří se potýkají s problémy spojenými s drogami, loupežemi, neplánovaného těhotenství, a nakonec i vraždou jedné z postav. Vše začíná ve chvíli, kdy na prestižní soukromou školu nastoupí trojice teenagerů ze střední třídy a dostane se tak do okruhu elitní smetánky. Příběh je vyprávěn retrospektivně s flashbacky do minulosti, kdy se postupně odhalují intriky a propletené vztahy všech postav. Některé situace jsou možná trochu přehnané, ale seriál vás dokáže vtáhnout do děje a vy prostě budete potřebovat zjistit, kdo je vrah.

3. Las Chicas del Cable (Cable Girls)

Děj seriálu se odehrává ve dvacátých letech v Madridu, v době, kdy ženy neměly ve společnosti zdaleka takové postavení jako dnes a jejich hlavní úlohou bylo stát se poslušnými manželkami svých mužů. Hlavní postava, Lidia, dostane za úkol proniknout do telefonní společnosti a ukrást tam důležité plány. Začne proto v podniku pracovat, příběh se však zamotává ve chvíli, kdy zjistí, že ve vedení společnosti stojí její dávná láska z dětství a krádež jí navíc komplikují další okolnosti. Seriál hezky vykresluje atmosféru tehdejší doby a snahu několika žen, které bojují za dosažení stejných práv jako mají muži. 

4. Made in México

Pokud jste už dlouho neviděli žádnou reality show a chtěli byste si oddechnout při něčem nenáročném na přemýšlení, Made in México je skvělou volbou. Tenhle pořad představuje devět mladých lidí, kteří mají reprezentovat mexickou elitu, mezi nimiž je například modelka, instagramová influencerka nebo majitel nočního klubu. Show vyvolala ostré diskuze na sociálních sítích, kde lidé v komentářích zmiňují fakt, že v zemi, kde téměř polovina obyvatel trpí chudobou, není vhodné vybírat jako protagonisty reality show členy nejbohatších rodin Mexika. Nicméně rozhodně stojí za to si tenhle pořad pustit a udělat si na něj vlastní názor. 

5. El Chapo

Po veleúspěšném seriálu Narcos přišli tvůrci Netflixu s další sérií inspirovanou životním příběhem drogového krále. Joaquín „El Chapo“ Guzmán, mexický boss jednoho z největších drogových kartelů, který o sobě v rozhovoru pro magazín Rolling Stone prohlásil, že „dodává více heroinu, metamfetaminu, kokainu a marihuany než kdokoliv jiný na světě“. V roce 2016 El Chapa zadržela americká policie a nyní se konečně dočkal soudního procesu. Seriál inspirovaný jeho osobou však podle bývalého lídra drogového kartelu neodpovídá skutečnosti, a tak již podal žalobu na televizní společnosti Netflix a Univision.