6 českých cestovatelských blogů, co chcete číst

od Jana Langová -
5 min

Cestovatelských blogů je dneska mraky. Každý se chlubí počtem navštívených zemí, co největší exotikou a instantní dobrou náladou. Všechno nablýskaný, nahajpovaný a proložený odkazama, z kterých jim něco kápne. Ale opravdu kvalitních blogů se zážitky a vyprávěním, co vás zaboří hluboko do židle, těch je jako nosorožců. A pokud jsou k tomu ještě doplněné perfektníma fotkama, tak vyvolávají úplnou cestovatelskou extázi. Zkuste jeden z následujících 6 blogů a uvidíte, že vás brzo začnou svědit nohy touhou po stejném dobrodružství.

Fijalka

Bára je cestovatelka, nadšená trekařka a fotografka v jedné osobě, která nejčastěji píše o přírodních krásách matičky Země. Najdete tam tipy pro trekové začátečníky i ostřílené chodce, cestování po Islandu, čínské šílenosti a další poklady. Víte třeba o tom, že děti v Číně nenosí plenky? Uuu, ta vůně!

Fijalka získává hvězdičku i za tipy na výlety po Čechách. I když teď možná pochybovačně kroutíte očima až do přední jámy lební, přesvědčí vás o tom, že i naše republika má z přírodních a architektonických krás co nabídnout. Třešničkou na dortu jsou rozhovory s dalšími cestovateli. Motivace v prášku!

Všechny řitě světa a Prošmejdíme svět

Jsou poslední věci, co vás drží doma, práce a příťa nebo bydlenka? Pak je dobré zjistit, co se stane, když se na tohle všechno vykašlete, vezmete drahou polovičku a s jednosměrnou letenkou odletíte kamsi do světa. Nejen, že vás to rychle postaví na vlastní nohy, ale taky zjistíte, s kým to vlastně bydlíte a dá vám to odpověď na spoustu filozofických otázek. Co v životě chci? Hodíme se k sobě? Zvládnu zvracet do tureckýho záchodu?

Inspirací pro váš velký krok vám můžou být blogy Všechny řitě světa a Prošmejdíme svět. Oba jsou o párech, co spolu vyrazili objevovat planetu. Zatímco Všechny řitě píšou hlavně cestopisně (a nejaktivnější jsou na facebooku), šmejdilové to berou i z praktické stránky, především finanční. Za zmínku stojí článek „Worst of – to nejhorší ze 300 dní na cestách“, to kdybyste chtěli vědět, co všechno se může vymknout z kloubů. Cestování je sranda!

Matěj Balga: I, cycleast

Matěje Balgu možná znáte. Je to ten blázen, co se vydal kolem světa na kole a v kajaku, přednáší o tom a má vlastní stránku na wikině. Matěj už je sice z cesty zpátky, ale na jeho blogu najdete pořádnou porci kvalitního čtení, po kterém vám budou oči jenom klouzat. Od Hedvábné stezky, přes Aljašku po Amazonii, kde se cestovatelské poznatky potkávají s filozofickými momenty a lidskými potřebami (když musíš šetřit toaleťák, najedeš na pravidlo pěti). Nad jeho zážitky budete valit bulvy.

Anebo si můžete chvíli počkat, brzo mu totiž vyjde knížka.

Za horami

Blog Kuby Vengláře se věnuje trekům hlavně na východní části světa, včetně různých vychytávek a recenzí na outdoorový pomocníky. Jestli ve vás pohled na pocukrovaný špičky hor vyvolává břišní ohňostroje, tak je to stránka přesně pro vás. 

Kuba má docela osobitý styl psaní a většinu času si nebere moc servítek. Poznáte s ním i odvrácené stránky cestování, o kterých se jinde moc nedočtete, protože nomádi jsou prostě happy, ne? Ne. Vyzdvihnout bychom chtěli jeho článek „Jak si fofrem vydělat na cestu kolem světa? Hlavně s nadhledem…“, kde ostrým sarkasmem komentuje představu o low-cost cestování dnešní doby.

Katka cestuje

Posledním tipem na blog je Katka, která cestuje a na Novém Zélandu do týmu přibrala Tomáše, dvorního fotografa a přítele. Během 5 let zvládli propátrat množství exotických i blízkých destinací, namátkou Srí Lanka, Nepál (kde podnikli trek na Annapurnu) nebo Samoa, a vzniklo tak množství cestopisů, co tě vtáhnou do představ. Doprovodem je delikátní obrazová dokumentace, která ti nedá spát.

Jenom škoda, že už nepřibývá tolik nových článků. No jo, dítě sranda není.

Pokud nejste zrovna fanoušci velkého počtu písmen a radši se koukáte, skvělé cestovatele z Čech najdete i na Youtube. Namátkou Restless Child, Looklin nebo Travel with Blondie

Ale bacha: jestli si po všech těch cestovatelských pornech koupíte v návalu inspirace letenku, fakturu nám neposílejte. Jsme v tom nevinně.