7 tipů, jak se co nejrychleji a nejefektivněji naučit cizí jazyk

od Tereza Brůžková -
5 min

„Jiný jazyk je jiná vize života,“ prohlásil Federico Fellini a my s ním naprosto souhlasíme. Znalost cizích jazyků vám nejen usnadní cestování, umožní bavit se s lidmi z různých koutů světa a napomůže k lepšímu pracovnímu místu, ale navíc vám znalost dalšího jazyka dá určitý nadhled a možnost přemýšlet o věcech z jiného úhlu pohledu. 

To všechno zní skvěle, naučit se cizí řeč však není vždycky taková hračka. Pokud vám pár hodin jazyka týdně ve škole nestačilo, najděte si čas teď a inspirujte se našimi tipy! 

1. Změňte si nastavení aplikací v telefonu na řeč, kterou se chcete naučit

Přestože ze začátku nebudete moc tušit, co se vám váš telefon zrovna snaží sdělit, časem si na všechny fráze a upozornění, které vám budou vyskakovat na displeji, zvyknete a rozšíříte si tak svoji slovní zásobu snadným a přirozeným způsobem. 

2. Seznamte se s rodilým mluvčím

Pokud už někoho takového znáte, good for you! Pokud ne, začněte hledat – ať už večer v baru nebo přes aplikace k tomu určené – skvělou aplikací pro poznávání nových lidí je například Meetup. Zde můžete najít nespočet událostí, během nichž máte příležitost poznat nové lidi, a často zde můžete natrefit i na tzv. jazykové tandemy. Stačí přijít na vybrané místo (většinou někam do baru), najít někoho, kdo mluví řečí, kterou se chcete naučit a v ideálním případě se i on chce naučit jazyk, kterým mluvíte vy. Jedná se tedy o jakousi protislužbu zdarma.

3. Sledujte seriály v cizím jazyce s titulky

Možná bude ze začátku těžší rozumět, o čem se to vlastně v seriálu baví a nebudete znát spoustu slovíček, jde spíše o to zvyknout si na daný jazyk a jeho výslovnost, osvojit si fráze, které postavy v seriálu či filmu používají a zapamatovat si nová slovíčka. Vždy, když vás nějaká část seriálu či filmu zaujme, zapište si ji a pak se ji snažte zapamatovat. 

4. Věnujte jazyku alespoň 15 minut denně

Učení se nového jazyka je založeno na pravidelném opakování. V tom vám skvěle pomůžou aplikace, které si můžete zdarma stáhnout do mobilu. Velmi oblíbené a efektivní je například Duolingo, kde si procvičíte nejen spoustu slovíček z různých okruhů, ale i tvorbu vět, časování a skloňování. Nebo zkuste AnkiApp, aplikaci na procvičování slovíček, která nabízí nespočet flashcards, s nimiž si nová slova rychleji zapamatujete.

5. Snažte se co nejpřesněji napodobit přízvuk 

Přestože vám může připadat, že na vašem přízvuku tolik nezáleží, opak je pravdou. Protože čím více zníte jako rodilý mluvčí, tím snazší je pro něj rozumět vám. A když ostatní rozumí tomu, co říkáte, rozhovor s vámi si více užijí a budou chtít v rozhovoru pokračovat.

6. Stáhněte si slovník do mobilu (a používejte ho!)

Zaprvé: slovník (ať už v mobilu nebo v kapse) vás zachrání v situaci, kdy to budete urgentně potřebovat, tedy pravděpodobně až si s někým budete povídat, ale najednou zjistíte, že bez daného slovíčka váš společník nepochopí, co se mu snažíte sdělit. Slovník se však dá využít i v jiných případech, například když čekáte v obchodě ve frontě nebo jedete tramvají – když si osvojíte vyhledávání náhodných slovíček, můžete se tak naučit 20 až 30 slovíček každý den navíc!

7. Přestěhujte se na místo, kde se daným jazykem mluví

Samozřejmě že nejlepší způsob, jak se naučit cizí jazyk, je přestěhovat se na místo, které je jeho přirozeným prostředím a kde se mu jednoduše nevyhnete (i když byste možná někdy chtěli). Mnohokrát se ocitnete v situacích, kdy vám jednoduše nezbyde nic jiného než se snažit nastalý moment či problém vysvětlit v cizím jazyce. Budete při tom sice nejspíš dělat chyby, ale chybami se přece člověk učí, ne?