8 bodů, které musíte zvážit, než se odhodláte k prvnímu tetování

od Michaela Leraková -
4 min

Pokud vaše tělo zdobí jedna nebo více kérek, pravděpodobně se shodneme, že tetování je těžce návykové. Jakmile se rozhoupete k prvnímu, sem tam se ozve váš vnitřní rebelský hlásek s tím, že je čas na další. Jak ale překřičet vašeho vnitřního sraba a dostat se k vůbec první kérce? Máme pro vás pár dobře míněných rad, díky kterým vaše tetování nemůže skončit špatně. 

1. Vyhněte se hledání inspirace na Googlu nebo Pinterestu

Jasně, tahle rada jde trochu proti proudu. Pokud se ale rozhodujete, zda si pod kůži necháte vpíchat inkoust, který to s vámi potáhne až do rakve, design tetování by měl mít něco z vás – ne z jógového nadšence s lotosovým květem na bradavce ani z té holky, na jejíchž žebrech vypadá to vytetované peříčko fakt dobře. (Proč si člověk vlastně vytetuje peříčko? Je to fetiš?)

2. Promyslete velikost a umístění

A co je horší, než malé generické peříčko na zápěstí? Obří generické peříčko přes půlku zad. Rozjeďte tetovací mánii pěkně v malém a dejte sami sobě prostor na zvážení, zda je dobrý nápad strávit zbytek života s vytetovaným rukávem.

Místo vybírejte se zvlášť velkou pečlivostí. Zvažte svou vysněnou kariéru a to, zda by kérka nebyla na škodu. Existuje velké množství dostatečně nenápadných či skrytých míst. Chcete pár tipů? Lopatku, vnitřní stranu kotníku, žebra nebo spodní stranu paže nad loktem je vždy možné zahalit, když je potřeba. 

3. Zvažte nadčasovost a význam designu

Jo, chápeme, že vaše láska je na světě ta nejunikátnější – ale pořád to neznamená, že cpát si Martinu nebo Jakuba pod kůži je dobrý nápad. Nechceme být škarohlídi, ale v době, kdy máme více rozchodů a rozvodů než kdy v historii, potěšte partnera radši večeří. Jinak se může stát, že budete buď odsouzeni k laserovému odstranění, nebo omezeni k hledání dalšího partnera pouze mezi Martinami a Jakuby. Povolíme vám maximálně Lucii, která se dá vždycky shodit na nejlepší kapelu v historii české hudby. 

Nenechte se svést ani aktuálními trendy v tetování. Jistě si vzpomenete, jak na začátku našeho tisíciletí pomalu nemohla jít slečna na diskotéku bez podlouhlého tetování nad zadkem, které vyčuhovalo z nízko posazených džínsů. 

A konečně – asijské znaky tu máme od toho, abychom dumali nad tím, zda v bistru opravdu dostáváme „Rybu podivné chuti/Strange tasted chicken“ (true story z Žižkova). Pokud nejste zrovna zapáleným sinologem, nechte si exotiku pod kůží ujít. Na světě je dost šikulů ochotných chodit s vytetovaným názvem polévky přes půl paže – nerozšiřujte jejich řady. 

4. Vyberte si správné roční období

Pečlivá péče o čerstvé tetování je zárukou toho, aby zůstala barva co nejdéle sytá a obrázek co nejvíce ostrý. Kromě nekonečného promazávání Bepanthenolem je ale nutné zvážit i roční období, ve kterém se pro kérku rozhodnete. Léto a zimu předem vyřaďte – čerstvé tetování by nemělo být v přílišném styku se sluníčkem nebo vodou, na druhou stranu je nutné, aby pokožka dýchala, čehož se vám pod pěti vrstvami oblečení docílit nepodaří. 

5. Prolustrujte si salon i tatéra a nebojte se si připlatit

Při hledání vhodného salonu sáhněte po jakékoliv recenzi, kterou máte k dispozici, ať už v ústní formě od kamarádů, nebo přes Google Reviews či Facebook. Zaměřte se na práci tatérů a proscrollujte jejich Instagram. Pokud se někdo specializuje na lebky obklopené ohněm, váš vysněný duhový jednorožec nemusí dopadnout podle vašich představ. 

Za dobrého tatéra se nebojte připlatit. Jedna věc je ušetřit pětistovku, druhá věc je chodit po světě s podivně namodralým a rozpitým motivem á la trestanci z Pankráce. 

6. Pojistěte si, že nevycouváte

Jak se dostat ze stavu, kdy všem tvrdíte, že byste si rádi nechali udělat tetování, do stavu, kdy si ho opravdu necháte udělat? Prostě to naplánujte. Zabookujte datum a klidně kupte i voucher, řekněte o tom všem kamarádům a představa jejich posměšků vám tu zpátečku neumožní. Nebo do toho rovnou namočte někoho s vámi. 

7. Kreslete a komunikujte

Pokud máte představu vlastního designu, tatérovi jej přineste vytisknutý nebo nakreslený, a svou představu perfektně popište. Nedělejte stejnou chybu jako u kadeřnice, kdy i jasný pokyn jako „tak jenom pár centimetrů“ zřejmě zadáváte moc nejasně. Po překreslení motivu na kůži udělejte pořádný double-check umístění, orientace a velikosti vašeho původního návrhu. A pokud máte ve své vysněné kérce slova, bacha na omylem vynechaná písmena.

8. Nebojte se bolesti

Tetování není příjemné, ale není to žádná agonie. Prvních pár minut během črtů linií vás pravděpodobně čeká jen pocit, jako kdyby vás škrábala kočka. Obtahování a zejména výplň tetování je potom trochu jiná liga, ovšem radost z první kérky bolest hodí do jiné perspektivy. Pokud si právě nenecháváte tetovat Jakuba nebo Martinu. V tom případě si zasloužíte naprostá muka.