9 nejkrásnějších knihoven světa

od Eliška Bencová -
5 min

Knihovny většinou nejsou na předních příčkách turistických must-see listů, po tomhle článku ale budou jedním z prvních míst, kam se poběžíte při návštěvě cizího města podívat. Často jsou to totiž architektonické poklady skrývající nejedno tajemství – a to nejen v knihách.

Openbare Bibliotheek – Amsterdam, Nizozemsko

Tahle moderní knihovna se pyšní tím, že je nejekologičtější budovou v Nizozemsku, zmínku si ale zaslouží i její důmyslné vybavení. Kromě asi 1,3 milionu knih je návštěvníkům k dispozici taky 600 Mac počítačů. Stojany s knihami mají tvar nedokončeného kruhu, uvnitř kterého se můžete zašít s knížkou, k soukromí při práci na počítači můžete zase využít uzavřené Mac buňky. Sen? Jo.

UNAM Central Library – Mexico City, Mexico

Jestli nějaká knihovna na světě křičí „Jsme hrdí na svoji kulturu!“ hned na první pohled, je to tahle. Celou její fasádu zdobí unikátní kamenná mozaika odkazující na mexickou historii, díky které byla budova dokonce zapsána na seznam UNESCO. Barevné kameny jsou také v horní části oken čítárny, aby dovnitř propouštěly tlumené světlo.

Biblioteca Joanina – Coimbra, Portugalsko

Základním prvkem v interiéru barokní knihovny jsou vzácná dřeva. Ještě vzácnější jsou ale knihy pocházející převážně z 16. až 18. století, kterých knihovna vlastní asi 200 tisíc, a k jejich uchování používá opravdu neobvyklé pomocníky – netopýry. Ti každou noc vyjí hmyz, který by mohl knihám ublížit, a na oplátku si přes den můžou v klidu schrupnout pod střechou knihovny.

Real Gabinete Português de Leitura – Rio de Janeiro, Brazílie

Knihovnu založili Portugalci s cílem vzdělávat svoji komunitu imigrantů v Riu, a jak už jste si asi všimli, Portugalcům knihovny vážně jdou. Nejkrásnějším místem je čítárna, jejíž strop je tvořený barevnou skleněnou vitráží obklopenou portréty portugalských mořeplavců, osvětluje ji luxusní černý lustr a spolu s tmavozlatým nábytkem je to všechno jedno velké drama.

Stiftsbibliothek Admont – Admont, Rakousko

Honosná knihovna z 18. století je největší klášterní knihovnou na světě a zároveň je taky jednou z těch nejkrásnějších. Stropy zdobí barokní malby oslavující, překvapivě, poznání Boha. Trochu kontrastně pak působí osvícenské sochy, které zobrazují „čtyři poslední věci člověka“ – Smrt, Soud, Nebe a Peklo. 

Tianjin Binhai Library – Tianjin, Čína

Tahle knihovna je, jako všechno v Číně, gigantická a vybavena všemožnou technikou. Ale, jako všechno v Číně, má taky své temné tajemství. Výstavba proběhla extrémně rychle a nějak se zapomnělo, že neexistuje dostatečný počet ideologicky správných děl k zaplnění všech polic. Ty vrchní byly tedy schválně znepřístupněny a jsou v nich nalepeny jen hřbety knih, aby vypadaly plně. Iluze je to každopádně povedená.

Juristische Bibliothek – Mnichov, Německo

Zábradlí plné drobných listů a kvítků, úzké točité schodiště, kvetoucí lustry. Tahle knihovna vypadá jako ideální místo pro obří sbírku fantasy literatury, skutečnost je ale poněkud nudnější – je nacpaná právnickými knihami. I tak ji při návštěvě Mnichova určitě nevynechejte, budete se cítit jako v pohádce.

The Geisel Library – San Diego, Kalifornie

Vypadá jako skleněná tarantule, na východní straně k ní vede chodník ve tvaru hada a nemá třetí patro (architekt ale trvá na tom, že třetím patrem je vlastně její venkovní prostranství). Knihovna pojmenovaná po spisovateli známém jako Dr. Seuss, autorovi pohádek o Kocourovi v botách a o Grinchovi, prostě musí být trochu divná. A je.

Beitou Library – Tchaj-pej, Tchaj-wan

Tahle knihovna je jednou z nejekologičtějších na světě. Část střechy pokrytá solárními panely zajišťuje elektřinu, další část pokrytá zeminou slouží jako tepelná izolace. Voda pro splachování toalet pochází z nádrže zachytávající dešťovou vodu, spousta oken zase umožňuje dostatek přirozeného světla. Ano, tenhle milý exotický srub je pravděpodobně soběstačnější, než my.