Beethoven, Hemingway nebo Jobs. Podívejte se na rituály slavných

od Petra Plintová -
5 min

Dnešní svět je bláznivý a chaotický. Není tedy divu, že spousta lidí má své rituály. Ty vnášejí do života řád a drží nás při smyslech. Jasně pak víme, že po zavázání tkaniček je nutné třikrát zatleskat, poskočit a umýt si ruce. Správný sled rituálů vám navíc může přinést úspěch a slávu. A kdo by to nechtěl? Tak se pojďte inspirovat! 

Winston Churchill

Winston Churchill vstával sice v sedm ráno, ale do 11 se válel v posteli, četl noviny, snídal a klábosil se sekretářkami. Pak si dal vanu, nalil si whisky se sodou a začal pracovat. V 5 si zdřímnul, aby nasbíral sílu na večeři se svými přáteli. Večeře totiž byla středobodem dne.  Spousta lidí, dobré pití a samozřejmě pokuřování doutníků. Tento Winstonův denní režim zkouším taky, ještě se mi však nepovedlo to dopracovat ani na povýšení v práci, natož na předsedu vlády. 

Beethoven

Beethoven si každé ráno dělal kafe přesně z 60 zrnek kávy. Je otázka, zda 61 už by bylo moc a 59 zase málo. Doporučujeme vyžádat si tuto recepturu u svého místního baristy.

Ernest Hemingway

Ernest Hemingway vstával s východem slunce a od té chvíle psal tak dlouho, dokud neřekl „vše, co mělo být řečeno“. Pokud by se tímto rituálem nechaly inspirovat některé z mých kamarádek, jednalo by se o hodně dlouhou, během které by slunce vyšlo nesčetněkrát.

Steve Jobs

Každý den, hned poté co vstal, se Steve Jobs podíval do zrcadla a sám sebe se zeptal „Kdyby dnes byl poslední den tvého života, chtěl bys ho strávit tak, jak ho hodláš strávit?“. Pokud si více dní po sobě odpověděl „ne“, věděl, že je třeba něco změnit. Všichni jablíčkáři si právě oddechli. Budování značky nakousnutého ovoce bylo tak naplňující, že nejspíše říkal samá ANO.

Franz Kafka

Den Franze Kafky začínal v 8:30 prací v pojišťovně. Když ve 14:30 skončil, snědl oběd a šel spát až do 7 do večera. Po vydatném spánku si zacvičil, povečeřel s rodinou a psal až do 2 do rána. Ta denodenní práce jako pojišťovák dost osvětluje temný tón jeho knížek zesměšňujíc byrokratický aparát. Takže jestli jste někdy něco od Kafky četli, víte, že tento pracovní rituál nejspíše zakoušet nechcete.

Salvador Dalí

Salvador Dali si nechával propisky od lidí, kteří ho poprosili o autogram. Aneb nikdy nejsi tak bohatý a slavný, abys nemusel krást propisky. Nepřipomíná vám to někoho? Vašku? 

Marilyn Monroe

Marilyn Monroe si zase ráno nechala do hotelového pokoje nosit hrnek teplého mléka do kterého rozklepla dvě syrová vajíčka, rozmíchala je vidličkou a pak to vše vypila. Do toho si lupla multivitamín a utíkala na plac. Je tedy jasné, proč nikdy nevydala žádnou kuchařku, zato měla postavu jako lusk.