Excentrický malíř Salvador Dalí: Snil o Hitlerovi a navrhoval vany s kožešinou

od Lucie Javorková -
3 min

Salvador Dalí, jeden z nejproslulejších malířů vůbec. A byl to podivín. Ale ne jen tak trochu, jako všichni surrealističtí umělci, k nimž se řadí. Byl opravdu hodně divný. A to údajně nebral žádné drogy, protože, jak sám glosoval „on je přece droga“. A je to dobře. Raději si totiž ani nechceme představovat, jak by svět vypadal, kdyby měl zdrogovaného Salvadora Dalího…

Miloval všechno orientální, křiklavé, zlaté, okázalé, zkrátka to, co bylo přehnané. Přehnaná byla i jeho tvorba plná snových obrazů a  běžných předmětů v nezvyklých formách. Zároveň oplýval dokonalým smyslem pro detail, díky čemuž bizarní výjevy, ať už malby, grafika či sochy, působí prapodivně reálně. Šokující a geniální zároveň bylo nejen jeho dílo, ale i jeho vzezření a osobnost.

Narodil se v roce 1904 v městečku Figueres (španělsky fíkovník) v Katalánsku rodičům, kteří jej pojmenovali po jeho starším zemřelém bratrovi. Na svět totiž přišel přesně devět měsíců po jeho smrti a navíc mu byl hrozně podobný, proto mu rodiče v jeho pěti letech řekli, že je reinkarnací svého bratra. Manželé Dalí tedy evidentně taky nebyli úplně normální. Ví se o něm ale i daleko podivenější fakta, třeba že jen tak nacpal Rollce Royce květákem nebo navrhoval vany s kožešinou. 

Malý sadista

Že malé dítě tahá psa či kočku za ocas je celkem normální. Salvador ale nebyl normální ani v tomhle. Bolest druhých mu totiž dělala radost. Alespoň v dětství, kdy lidi bezdůvodně napadal. Známá je hlavně příhoda, kdy v pěti letech strčil svého kamaráda na ostré skály jen proto, že na mostě chybělo zábradlí. Chlapeček se při pádu z několikametrové výšky ošklivě zranil a když ho jeho matka ošetřovala, malý Dalí seděl klidně stranou, usmíval se a baštil třešně. Pocit viny? To teda...

Obdivovatel Hitlera

Zatímco se ostatní surrealističtí umělci snažili od fašismu a Hitlera distancovat, Salvador Dalí jím byl přímo posedlý. Tak moc, že by to bylo bývalo mělo i samotného Vůdce znepokojovat. Salvador později prohlásil, že o Hitlerovi snil tak často, jako jiní muži sní o ženách. Začal se objevovat na jeho obrazech - někdy byla tato inspirace skrytá a pro laické oko na první pohled neviditelná, jindy ale svůj záměr neschovával, o čemž svědčí například obraz Hitler masturbuje.

Autor kuchařky

Bohatě ilustrovanou kuchařku Les Diners de Gala vydal Dalí v roce 1973 a vloni se po čtyřiceti letech dočkala nové publikace. Je plná bizarních receptů na ještě bizarnější jídla, která na svých proslulých večeřích spolu se svou manželkou skutečně podával. Najdete v ní třeba recept na pečeného páva s křepelkou, žabí paštiku, ale dokonce i avokádový toast (podávaný s jehněčími mozečky, ehm).  Velký prostor tu mají samozřejmě i afrodiziaka a sexuální tematika ve znázornění jednotlivých pokrmů. Je až neuvěřitelné, jak moc nemorálně je možné jídlo či akt jedení popisovat.

Velký masturbátor

Se svou sexualitou měl Dalí zcela zjevně tak trochu problém. Říká se, že měl intimní vztah s básníkem Federico García Lorcou, že k sexuálnímu uspokojení používal pouze masturbaci, že mu otec jako malému ukazoval detailní fotografie lidí s pohlavními chorobami a že na orgiích pořádaných v jeho domě se jenom díval. O snění o Hitlerovi už jsme mluvili. I jedno z jeho nejvíce pobuřujících děl, Velký masturbátor, má poněkud problematický sexuální charakter. Mimo jiné je na něm vyobrazeno i saranče, z nichž měl Dalí panickou hrůzu.