Král pop-artu Andy Warhol

od Markéta Pešková -
6 min

Andy Warhol. Ve světě umění a kultury není mnoho dalších, jež by ji ve 20. století ovlivnili tolik jako právě on. Předně, byl to právě Andy Warhol, kdo definoval pravidla pop-artu, vždyť jeho druhým jménem se také stala přezdívka Pope of Pop, tedy Popový papež. Umělec s rusínským původem a kořeny na Slovensku ale ovlivnil i moderní hudbu, kinematografii nebo módu. A ve svých sbírkách ho mají nejprestižnější galerie světa. Andy Warhol byl ale hlavně jedním z prvních, kdo nám ukázal, že i masově vyráběný konzum může být zcela jedinečný, krásný a může být dokonce zdrojem touhy. 

Tady je 6 momentů, které velmi dobře ukazují, proč dneska za Warholovy sítotisky zaplatíte skoro stejně (a někdy i víc) než třeba za Van Gogha nebo Picassa. 

1. Hamburger v hlavní roli

Jedním z nejprovařenějších děl okolo Warhola je film 66 Scenes From America dánského režiséra Jorgena Letha, který Warhol nevytvořil, ale naopak tu účinkuje. Na kameře se objevuje 15 minut a nedělá nic jiného, než že jí hamburger. Jorgen Leth po účasti Warhola prý toužil, protože byl ale už v té době velmi známý, vlastně ani nedoufal, že by se zapojil. Andy Warhol ale souhlasil okamžitě: jednak se mu líbil koncept statického záběru a přirozeně plynoucího děje, jednak ocenil, že se před kamerou může objevit spolu s jednou z největších ikon americké kultury - hamburgerem. 

Coby emigrant, který do USA přišel bez jediného dolaru, miloval představu, že stejné jídlo jedí všichni bez ohledu na společenský nebo majetkový status - prezident USA také pije stejnou coca-colu jako Andy Warhol. A snímek 66 Scenes From America je pak také dokonalým potvrzením jeho citátu, že „svých 15 minut slávy může mít úplně každý.”

2. Banán pro Velvet Underground

Andy Warhol začínal jako komerční ilustrátor pro Vogue, Harper`s Bazzar nebo The New Yorker, čímž se i do konce 50. let úspěšně živil. Se 60. lety ale přišel zlom. Jednak si našel a založil legendární studio The Factory v New Yorku, jednak se stal manažerem Lou Reeda, Johna Calea, Sterlinga Morrisona a Anguse MacLisa. Ano, řeč je o rockerech Velvet Underground. 

Andy Warhol se postaral o produkci i přebal debutového alba. Právě tehdy vznikl legendární banán, symbol pop-artu, který dnes zná každý. 

3. Božská Marilyn

Sítotisk s 50 tvářemi hvězdy 50. let - to je Diptych Marilyn. Dvoudílný obraz, kdy na levé straně Marilyn září pastelovými barvami a v jeho pravé části se černobílé podobizny postupně rozplývají, vytvořil Andy Warhol krátce po hereččině smrti po předávkování barbituráty v roce 1962. Portrét si vypůjčil z filmu Niagara z roku 1953 a od té doby se k němu stále vracel. 

Dílo ukazuje Warholův pohled na zářící ikony populární kultury. I hvězdy, které vídáme na plátnech nebo na pódiích, jsou totiž jen lidé z masa a kostí, a i když je to v nějaký moment možná neuvěřitelné, jejich sláva postupně vybledne, stejně jako se to stalo Marilyn Monroe.

Odborná porota, kterou v roce 2004 sestavil britský magazín Guardian, označila Diptych Marilyn jako 3. nejdůležitější umělecké dílo 20. století. A dobrá zpráva je, že se na něj můžete zajet podívat na vlastní oči. Vlastní ho totiž britská galerie Tate, jež ho vystavuje ve své londýnské síni Tate Modern. Vstupné je sem zdarma. 

4. Voyer z povolání

Ve Warholově kinematografii se objevují 2 výrazné linky, jež vystihují 2 velmi důležité aspekty Andyho Warhola. Zaprvé to bylo jeho otevřené znázorňování sexuality, a to ať už šlo o tu heterosexuální, či o homosexuální. Není žádným tajemstvím, že byl Andy Warhol gay, v jednom rozhovoru dokonce tvrdil, že je homosexuální panic, což po jeho smrti dementovala pouze vlastní rodina. 

Jak popisují svědectví z klubu The Factory, Warhol se častých divokých party velmi rád účastnil, avšak pouze pasivně v roli diváka, aktivně se nezapojoval. Ohledně své sexuality byl ale velmi otevřený, a to dokonce ještě dávno předtím, než se o sexuálních menšinách začalo mluvit.

Druhou linií bylo znázorňování co nejstatičtějších záběrů z každodenního života. Známý je snímek Empire, což je 8 hodin záběrů na Empire State Building v západu slunce, anebo Sleep, na nichž je zachycen šestihodinový spánek básníka Johna Giorna.

5. Cambellova pixla

Ač ho proslavily jeho skandální filmy nebo sítotisky celebrit, tím, co měl sám Andy Warhol nejradši, byly ikony konzumu, věci, jež definují Ameriku, protože je tu každý používá dnes a denně. Například kečup Heinz, jenž Warhol znázornil stejně jako Elizabeth Taylor, Marilyn Monroe a mnoho dalších celebrit na všemi barvami zářícím sítotisku. 

Miloval ale i další ikony Ameriky, Coca-Colu, Mickey Mouse, filmovou společnost Paramount nebo americké dolary. A pak samozřejmě Campbellovu polévku v plechovce. Ztvárňoval ji hned ve 3 svých uměleckých fázích a vytvořil všechny její nemražené varianty, které byly v té době k dispozici (a bylo jich  tehdy hned 32). Pro Andyho tvorbu byla tahle polévka natolik signifikantní, že se jeho červenobílá pixla stala postupem času Warholovým synonymem.

6. 8 Elvisů

Dílo vytvořil Andy Warhol pro svoji druhou výstavu v galerii Ferus v Los Angeles v roce 1963. Jde o sítotisk, jenž byl původně 11 metrů dlouhý a nebylo na něm „jen” 8, nýbrž hned 16 Elvisů. Ti se v černobílém provedení navzájem překrývají na stříbrném pozadí a vedle 8 Elvisů z nich Warhol později odstřihal i další obrazy jako třeba Double nebo Triple Elvis. 

Umělec si konkrétní vyobrazení rock&rollového krále vybral z fotografie pořízené při natáčení westernu Flaming Star (1960). Ano, krom jedinečného hlasu disponoval Elvis i ambicí stát se filmovou hvězdou, což se mu dařilo k libosti fanoušků a nelibosti filmových kritiků. Postava Pacera Burtona je nicméně jednou z jeho nejlépe hodnocených rolí. 

A proč zrovna Elvis Presley? „Je to jednoduché,” prozradil v interview krátce po vernisáži výstavy sám Warhol. „Nejen, že je Elvis nejznámějším rock&rollovým zpěvákem na světě, díky svým provokativním tanečním kreacím je také největší sex symbol 50. let.”

Eight Elvises je druhým nejdražším Warholovým obrazem, který se do dnešního dne prodal. V říjnu 2008 si ho neznámý majitel, o němž se předpokládá, že je z Kataru, koupil za kulatých 100 milionů dolarů, což dnes činí asi 2,16 miliard korun. 8 Elvisů už předstihl jen obraz Silver Car Crash (Double Disaster), který se v roce 2013 prodal za 105,4 milionů dolarů.