Madonna oslavila šedesátiny. Podívejte se, čím provokovala svět

od Eliška Bencová -
5 min

I když se její pleť začíná podobat slupce avokáda (a toho my si vždycky všimnem), ta ženská je prostě neúnavná provokatérka. A protože ji proslavily právě skandály, chtěli jsme si s vámi připomenout její největší výstřelky. 

1. Hudební odpanění (1984)

Na počátku osmdesátek, což byl ještě pořád tak trochu sexuální pravěk, zpívala o dívčím poprvé. A nikde žádná zmínka o svatbě! Spořádané matky vůbec nebyly spokojené, ale jejich dcery se pro Madonnu nadchly.

A aby naštvala ještě víc lidí, hned v roce 1984, když s touto písní vystupovala na MTV Awards, si na sebe ty svatební šaty oblékla. K tomu si vzala pásek s nápisem „BOY TOY“, sahala si do rozkroku, válela se po zemi a všichni viděli všechno. Poprvé se dostala na první příčky hitparád.

2. Těhotné holky už nejsou tabu (1986)

I když jsou těhotné teenagerky téma, o kterém nikdo nechce mluvit (zvlášť ne v tom osmdesátkovém pravěku), tak prostě existují. Madonna se teda celkem nepřekvapivě rozhodla udělat o nich písničku - už ne jen o nemanželském sexu, ale i o nemanželském dítěti.

Když po Madonně chtěla část smířlivějších konzervativců potvrzení, že touhle písní jde vlastně proti potratům, řekla, že holky si o sobě mají rozhodovat samy. Ups, tak zas nic.

3. V komplikovaném vztahu s katolictvím (1989)

Jestli je Madonna něčím známá, tak zesměšňováním náboženských symbolů. Tím si zkomplikovala mimo jiné i vztah s firmou Pepsi, která si od Madonny vypůjčila píseň Like a Prayer. Pak k ní ale Madonna natočila videoklip, kde sní o líbačce s černým světcem a kde hoří kříže po vzoru Ku Klux Klanu. Vatikán (znovu) málem implodoval a věřící začali Madonnu i Pepsi bojkotovat. Firma z kontraktu vycouvala.

4. Toronto vs. Madonna (1990)

Blond Ambition nebylo její první turné, a tak se s pobuřováním katolíků a erotikou už celkem počítalo. Kanaďani si ale přáli, aby při vystoupení aspoň nesimulovala masturbaci, a tak ji o to tehdy před koncertem v Torontu místní policie poprosila (rádi bychom připomněli, že to je Kanada, kde se vám omluví i za to, že jim ukradnete auto). Madonna odpověděla, že svoji „zas*anou show nebude měnit“. Když pak na pódiu prováděla, co provádět chtěla, policie ji opravdu málem zatkla.

Teď, po skoro 30 letech, jsou taková gesta na pódiu už vlastně normální. Žejo, Miley.

5. Kniha Sex (1992)

Madonna má ráda sex, naháče a knížky. Sem tam sice zkouší něco napsat, ale nic oslňujícího zatím nevzniklo. Svých spisovatelských schopností si patrně byla vědoma už na začátku devadesátek, a tak dala dohromady knížku fotografickou – plnou sexu a naháčů. Svlékli se pro ni i Naomi Campbell nebo Vanilla Ice a taky spousta homosexuálů. Vatikán to samozřejmě opět náležitě okomentoval a okamžitě pomohl knize mezi bestsellery. 

6. Holky s holkama (2003)

Se začátkem nového tisíciletí dali MTV Awards Madonně a Like a Virgin další šanci. Problém je, že na stejné pódium pustili i Britney Spears a Christinu Aquileru (obě samozřejmě přišly ve svatebním prádle). Madonna přišla oblečená jako ženich a s oběma holkama předvedla celkem nepanenskou líbačku.

V roce 2015 to zkusila během vystoupení na festivalu Coachella zopakovat s rapperem Drakem, ale ten by se asi obešel i bez toho.

7. Doba mobilová (2013)

Všichni jsme mobilní závisláci, jsou ale místa, kde je ťukání na mobilu dost trapné – obzvlášť, když dostanete flek v první řadě. Madonna takhle koukala do svého Blackberry, zatímco seděla v první řadě na premiéře filmu 12 let v řetězech, který ještě k tomu vypráví o životě černošského otroka. Když ji paní sedící za ní požádala, aby telefon schovala, vykřikla „Vyřizuju si tady svůj byznys… otrokářko!“ Wow. 

Divadelní řetězec, ve kterém se incident stal, jí do budoucna zakázal vstup do všech jeho budov.

8. Tak trochu rasistická (tak nějak pořád)

Úplně bychom to nečekali od někoho, kdo adoptuje děti z afrického Malawi, ale možná právě proto si Madonna nárokuje právo rýpat do věcí, do kterých by neměla. 

Už v roce 1996 řekla v rozhovoru pro Spin Magazine, že černí muži jsou sexističtí a hrubí k ženám a že to je taková jejich „kulturní záležitost“. V roce 2005 zase prohlásila pro Out Magazine, že gayové a Afroameričani to mají na světě čím dál lepší, jen ženy to mají pořád na nic (asi teda hlavně ty heterosexuální a bílé).

A v posledních letech dělá divné věci hlavně na Instagramu a Twitteru. Například takhle stylizovala Martina Luthera Kinga Jr. po vzoru svého alba Rebel Heart:

Podobně to udělala s Nelsonem Mandelou a Bobem Marley (a abyste nás neobvinili z rasového selektivismu, tak vám řeknem, že třeba i s Johnem Lennonem nebo princeznou Dianou!). Au. 

Beyoncé a Jay-Zho taky ztýrala photoshopem a připojila popisek: „Učení se od mistra......... lol.“:

Ta holka je prostě svá.