Na co si právě teď zajít do kina?

od Eliška Bencová -
5 min

 „A dávaj teď vůbec něco dobrýho?“ Poslední dobou rozhodně jo! Čím dál víc se totiž daří točit parádní filmy, a tak jsme prošli aktuální programy kin a dali dohromady seznam snímků, za které se ty peníze za lístek vyplatí utratit. A to jsme jako dost skrblíci.

První člověk

Natočit film o Neilu Armstrongovi je výzva, protože všichni víme, jak ten příběh skončí. Režisér snímku První člověk se s tím vypořádal tak, že se spíše než na Neila-astronauta zaměřil na Neila-otce a manžela. Velkou pozornost věnoval například jeho vyrovnávání se s úmrtím dvouleté dcery. A ten soundtrack? Ten si rozhodně nezaslouží být slyšen jen z domácího repráčku. Dokonce se dozvíte, kterou symfonii si Armstrong nechal zahrát při vzletu do vesmíru! 

Bohemian Rhapsody

Letošní filmovou senzaci sem prostě musíme zařadit. Zaslouží si to nejen Freddie, ale i Rami Malek, který jeho roli zvládnul naprosto bezchybně. Spíše než o životopisné drama se jedná o oslavu hudby legendárních Queenů, která je kreativně smíchaná ze záznamů koncertů i zkoušek ve studiu. Už jen kvůli této skvělé práci s hudební stránkou filmu se rozhodně vyplatí pobrečet si u něj v kině namísto doma na gauči. 

Grinch

O Vánocích jsme rok od roku protivnější (protože dostáváme čím dál méně dárků od našich) a čím dál víc na mizině (protože už někomu musíme dávat dárky i my). Zkrátka, tak nějak celkově se s rostoucím věkem čím dál víc identifikujeme s tímhle chlupatým bručounem. Proto náš těší, že byl konečně vytvořen jeho animovaný remake, který je – ruku na srdce – o dost hezčí než ta halucinace z roku 2000.

Jack staví dům

Musíme přihodit i jeden tip pro milovníky toho nejčernějšího humoru a trochy krve. Nebo spíš hodně krve, protože když se Lars von Trier rozhodne natočit film o vraždě jakožto dokonalém uměleckém díle, neudělá to decentně. Ne, že bychom chtěli podporovat toho psychopata dřímajícího ve vás, ale tenhle snímek má tak podivnou estetiku, že na plátně je to fakt zážitek. I když trochu zvrhlý.

Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny

Většina fanoušků Harryho Pottera si určitě nenechala ujít magiozoologickou prvotinu, která byla spíše roztomilá. V druhém díle už se začíná všechno zamotávat a ztemňovat. Je tam najednou více postav a méně abrakadabra, ale vzhledem k tomu, že celkově má mít série pět dílů a nesmíme se ztratit hned na začátku, návštěva kina je nutná. Jen se teda připravte na ten šok, že Brumbála hraje Jude Law.

Jan Palach

Retro filmy nám, na rozdíl od těch rádoby moderních, celkem jdou. Režisér Robert Sedláček má navíc výjimečný cit pro to, jak se vyhnout patosu, takže se naštěstí nedočkáme kýčovitého dramatu o vnitřně rozervaném revoltujícím studentovi, ale spíše působivé úvahy o tichém inteligentním muži, kterému něco tak úplně nesedí. Kus kvalitní filmařiny, který do české tvorby skoro ani nezapadá a rozhodně není jednoduchou podívanou.

Venom

Další člen marvelovského univerza se dočkal svého filmu a díky propracovaným speciálním efektům je to opět skvělý materiál pro velké plátno. S vizuálním zpracováním proměnlivé povahy Venoma si tvůrci rozhodně vyhráli a podařilo se jim znázornit jeho vnitřní boj tak věrně, že to místy působí až hororově. Oko potěší i chodící charisma v podobě Toma Hardyho – bude vás z toho prostě zrak přecházet!