Nejzajímavější vánoční trhy, kam se můžete zajet podívat

od Eliška Bencová -
5 min

Praha, Vídeň, Norimberk. Tam jsou vánoční trhy krásné a nijak zvlášť už nás to nepřekvapuje. Proto jsme zapátrali mezi trhy v různých městech Evropy a dali pro vás dohromady pár tipů na ty, které jsou dobře dostupné a ze kterých si odnesete nové zážitky. Který vás baví nejvíc?

Plovoucí vánoční trh

Kde? Kolín nad Rýnem, Německo

(foto: Eventleute GmbH)

V Kolíně se koná několik krásných trhů, ale tenhle opravdu vyčnívá. Odehrává se na lodi na Rýně a drží se tedy nejen vánočního, ale rovnou pirátsko-vánočního tématu. Najdete tady spoustu rybích specialit a netradičních výrobků, které na jiném vánočním trhu určitě neuvidíte. A další dobrá zpráva? Plovoucí trh je hned naproti Muzeu čokolády Lindt, takže… víte, co máte dělat. 

Santova vesnička

Kde? Rovaniemi, Finsko

Rovaniemi je rodištěm Santy Clause a tím pádem funguje jako vánoční trh vlastně po celý rok. My si ale nedovedeme na návštěvu představit lepší čas, než právě advent. Můžete si tady pokecat se Santou, projet se na saních tažených soby, zkoulovat Elfy a všechny tyhle kýče (nebudeme machrovat, dělali bychom to taky). Navíc se vám pravděpodobně splní sen o bílých Vánocích, které se v Česku poslední dobou nějak nedaří. 

Trhy v podzemním labyrintu

Kde? Valkenburg, Nizozemí

Ve chvíli, kdy chcete utéct od všech hlučných trhů, davů a vlezlé zimy, utečte sem. Sametová jeskyně má poklidnou atmosféru a je tam celoročně stabilní teplota 12°C, takže zmrzlé palce typické při návštěvě klasického trhu vám fakt nehrozí. Víc než vánočních dárků z holandského skla a kupy dobrot vás možná zaujme samotná jeskyně, která vypadá ve světle vánoční výzdoby opravdu kouzelně.

Trh jako z pohádky

Kde? Stein am Rhein, Švýcarsko

A to doslova. Každý rok se totiž tohle romantické městečko plné hrázděných domků mění na Märlistadt, Pohádkové město, které je stylizováno do jedné z tradičních pohádek. Letošní předlohou je Locika a tomu se přizpůsobí nejen výzdoba trhu, ale i výrobky a jídlo ve stáncích. Městem taky povede tematická pohádková stezka, a i když už jsme podle mamky na pohádky staří, tohle prostě chceme vidět.

Růžový queer trh

Kde? Mnichov, Německo

Tenhle trh je nejspíš nejrůžovější vůbec, atmosféra je ale duhová – je to totiž jeden z nejdéle fungujících vánočních trhů LGBTQ komunity. Kromě klasiky tady můžete zakoupit třeba i dost neobvyklé vánoční ozdoby ve tvaru mužů jakožto mořských panen (paniců?) a každou noc navštívit různá vystoupení, kdy se trh změní v pořádnou party. 

Trh s nejoriginálnějším vánočním stromem

Kde? Vilnius, Litva

Vánoční strom hlavního litevského města je každoročním úžasným překvapením. Kolem něj se pak dokola rovnoměrně staví stánkaři, takže vy s přehnaným smyslem pro řád tady budete ohromně šťastní. A šťastní budou vlastně úplně všichni, kdo zbožňují Vánoce, protože Vilnius nemá jen jeden z nejkrásnějších stromů, ale i jednu z nejkrásnějších výzdob celého města v Evropě.

Trhy v Tivoli Gardens

Kde? Kodaň, Dánsko

Dřevěné domečky, sněhem obalené stromky a miliony milionů světýlek. To přesně jsou vánoční trhy v Tivoli. Ve velkém pohádkovém areálu najdete kromě stánků s horkými nápoji a jídlem i nespočet atrakcí, na které můžete poslat mladšího sourozence, abyste si v klidu vypili svařák. Letos je součástí trhů i baletní vystoupení Louskáček v koncertní hale. A kostýmy na něj navrhovala sama dánská královna!