Pollock z blešáku nebo Tamayo v koši. 4 umělecká díla, která se našla na vážně divných místech

od Markéta Pešková -
5 min

Máme pro vás čtyři příběhy s dobrým koncem. Roli v nich nehraje intelekt ani tvrdá práce, ale totální klika. Podívejte se na čtyři šťastlivce, kteří úplnou náhodou zakopli o umělecká díla obří hodnoty. 

Benátská škola ukrytá v gauči

Umělecké dílo: Carlo Saraceni - Příprava na odchod z Egypta
Cena: 23 273 eur (asi 595 tisíc Kč)

V roce 2007 si jedna studentka z Berlína koupila na bleším trhu gauč do svého bytu. Jaké bylo její překvapení, když mezi polštáři objevila drobnou olejomalbu, co rozhodně nevypadala jako dílo z posledních let.

Po ocenění zjistila, že jde o Přípravu na odchod z Egypta, která pochází z Benátské školy malíře Carla Saraceniho z počátku 17. století. Studentka poté obraz vydražila za 23 273 eur. Při ceně asi 180 eur, které na bleším trhu zaplatila za gauč, jde o poměrně slušný zisk.

Tajemství Myšáka Stuarta Littla

Umělecké dílo: Robert Bareny - Spící dáma s černou vázou
Cena: 110 000 eur (asi 2,81 milionu korun)

Že se koukat na telku vyplatí, se přesvědčil maďarský historik umění Gergely Barki. S rodinou trávil večer u snímku Myšák Stuart Little a najednou si na zdi za postavami na obrazovce všiml obrazu, který mu byl povědomý. Brzy nato zjistil, že jde o Spící dámu s černou vázou maďarského malíře Roberta Berenyho, která se ztratila v průběhu II. světové války. 

Když se historik konečně spojil s filmovou dekoratérkou, prozradila mu, že obraz koupila za pár dolarů v obchodě se starožitnostmi. Její „bezcenná” dekorace se později prodala za 110 000 eur.

Malíř Rufino Tamayo (ne)patří do koše

Umělecké dílo: Rufino Tamayo - Tři osobnosti
Cena: Přes 1 milion dolarů (asi 21,57 milionů korun)

Když se jednoho dne v roce 2003 procházela Elizabeth Gibsonová po Manhattanu, v koši našla fialovo-červený obraz. Protože ji zaujal, vzala si ho domů. O moderním umění toho moc nevěděla, a tak si ho prostě pověsila na zeď. 

Pár let na to ale v televizi viděla epizodu seriálu Antiques Roadshow britské BBC, kde bylo velmi podobné dílo. Ke zjištění, že jí doma visí Tři osobnosti od mexického malíře Rufina Tamaya, který byl odcizen sběrateli umění z Houstonu, byl pak už jen krok.

Elizabeth obraz poctivě navrátila a ten se poté prodal za víc než jeden milion dolarů. Nálezkyně tak obdržela nejen nálezné ve výši 15 tisíc dolarů, ale i blíže nespecifikovaná procenta z prodeje.

Kdo je sakra Jackson Pollock?!

Umělecké dílo: Jackson Pollock - Číslo 5
Cena: Odhad je 50 milionů dolarů (asi 1,078 miliardy Kč)

O téhle historce už jste nejspíš slyšeli, je ale natolik fascinující, že je ji třeba přidat i na náš seznam. Kamioňačka v důchodu Teri Hortonová navštívila v 90. letech bleší trh, kde zakoupila obraz své kamarádce k narozeninám. Cenu se jí podařilo usmlouvat ze sedmi na pět dolarů. Kamarádka ji ale s obrazem kvůli jeho obřím rozměrům poslala kamsi, a tak se ho Teri po nějaké době, kdy byl u ní v garáži, rozhodla na jiném blešáku prodat.

Okolo ale šel naštěstí její další kamarád, který je mimochodem vystudovaným učitelem umění, a všiml si podobnosti s dílem Jacksona Pollocka. Na to Teri odpověděla dneska už naprosto legendární větou: „Who the f*ck is Jackson Pollock?!”

Teri Hudsonová nyní o Pollockovi ví asi úplně všechno. Je si také jistá, že jde o obraz s názvem Číslo 5 z roku 1948 a už skoro třicet let se to snaží dokázat. V její prospěch mluví částečný otisk prstu coby forenzní důkaz, který byl na obrazu nalezený, a protože Pollock pracoval o samotě, vypadá to jako jasný zásah do černého. 

Kunsthistorici ale forenzní vědu neakceptují a tvrdí, že je obraz namalován poněkud jinými tahy, než jsou pro Jacksona typické. I tak torontská galerie Terin obraz ocenila na 50 milionů dolarů.