Připomeňte si s námi marvelovské scénky Stana Leeho

od Eliška Bencová -
5 min

Podle nás legendy prostě neumírají. Jako důkaz vám přinášíme několik nesmrtelných minirolí komiksového génia Stana Leeho, které si zahrál ve filmech, které by bez něj nemohly vzniknout. Tak pojďte slzet.

Spider-Man 3 (2007) – děda s chytrou průpovídkou

Znáte to, jak mají starší lidé tendenci k rozdávání životních mouder náhodným kolemjdoucím? Když si Peter Parker čte oznámení promítané na Times Square o tom, že Spider-man zachránil dceru místního policisty, přesně takový děda k němu přistoupí a aniž by věděl, že mluví právě se Spider-manem, mu říká: „Jeden člověk může opravdu změnit mnoho.“ 

Iron Man (2008) – Hugh Hefner

Stan Lee se objeví i na jedné party Tonyho Starka, který ho pozdraví: „Nazdar, Hefe“ a jde dál. Hef, co vlastně není Hef, ale Stan Lee hrající Stana Leeho, kolem sebe chvíli zmateně kouká, a pak říká „To se mi stává pořád!“ Není divu, má na sobě i typický hefnerovský oblekožupan.

Neuvěřitelný Hulk (2008) – důchodce, který má smůlu

Někdy máte štěstí a koupíte si v Lidlu právě ten banán, do kterého se dostal omylem kokain, a někdy máte prostě zatracenou smůlu a koupíte si právě tu guaranovou limonádu, do které se omylem dostala Hulkova zmutovaná krev. Stanovi v roli penzisty se bohužel stalo to druhé a limonáda ho nakopla trochu víc, než čekal. 

Avengers: Age of Ultron (2015) – válečný veterán

Když v hospodě vytáhne Thor vzácnou asgardskou medovinu, která „není určená pro smtelníky,“ přihlížející válečný veterán hned pojme podezření, že to není nic, co by po Omaha Beach ve čtyřiačtyřicátém nezvládnul: „Přestaň strašit a nalej!“ Věty tohoto typu vždy vedou strmě do pekla. V dalším záběru se veterán už sotva drží při životě a utrousí typickou Leeovu hlášku „Excelsior!“ Tímhle slovem zakončoval své komiksy a naznačuje jím, že je něco zatraceně super. 

Deadpool (2016) – DJ ve stripklubu

Deadpool je parádní zvrhlost, a tak i Stanova role musela být trošku zvrhlá. Ani tentokrát si ale neodpustil nějaké to životní moudro: „Lásku si sice koupit nemůžete, ale můžete si ji na tři minuty půjčit!“ Kdybyste náhodou doposud nechápali, proč lidi tak rádi chodí do těchhle podniků. 

Kapitán Amerika: Občanská válka (2016) – FedEx kurýr

Starší lidé si občas rádi vymýšlí jména, třeba když vám babička místo „Eliško“ vytrvale říká „Emičko“ nebo tak. Ale může být i hůř. Tonymu Starkovi doručil kurýr zásilku se slovy: „Vy jste Tony… Stank?“ Což znamená smrad. K Tonyho smůle u toho byl i poručík Rhodes, který se postaral o to, aby se nové přezdívky už nezbavil. 

Thor: Ragnarok (2017) – hlavní holič Sakaaru

Nadešla chvíle, kdy si Thor musí nechat ostříhat vlasy. Proti jeho vůli se toho ujme hlavní holič planety Sakaar, který už je dost starý, dost slepý a Thora definitivně uvrhne do zoufalství větou: „Ani se nehni. Moje ruce už se klepou trochu víc, než kdysi.“ My mu to ale odpustíme, protože kdo jiný má právo Thorovi vzít vlasy, než střihoruký Stan Lee, který mu je kdysi dal? 

Ant-man a Wasp (2018) – pán, který právě přišel o auto

Asi víte, že ústředním tríčkem celého filmu je zmenšování čehokoliv. Při jedné z akčních scén Wasp omylem zmenší i auto náhodného civilisty, kterého, jaká náhoda, hraje Stan Lee. Přijal to celkem dobře: „Šedesátý léta jsem si fakt užil… a teď na to doplácím.“ Stan se tím posmívá své vlastní minulosti, kdy užíval psychedelika a teď má nejspíš trochu pochroumané vnímání.

Ale Stan Lee nekončí. Ještě si budeme moct připomenout, jak skvělý je. Stihnul totiž natočit scénku k chystaným Avengers 4 a dokonce i k několika dalším komiksovým filmům. A až je všechny uvidíme? No tak se na ně podíváme znova!