Prohlédněte si 6 jedinečných portrétů od fotografky Annie Leibovitz

od Markéta Pešková -
5 min

Sedněte si do křesla, zamyslete se a vytvořte si seznam vašich nejoblíbenějších zahraničních herců a zpěváků. Pak si je postupně naházejte do Googlu a za ně přidejte jméno Annie Leibovitz. Garantujeme vám, že na vás vyhledávač vyplivne portréty asi úplně všech vašich hrdinů, které na seznamu máte. 

Jejich autorem není nikdo jiný než právě výše jmenovaná americká fotografka. Mnoho z jejích snímků se zapsalo do historie moderní fotografie. Další zachycují známé tváře ve chvílích a situacích, v nichž jste je ještě nikdy neviděli. Annie fotí titulky Rolling Stonu, Vanity Fair nebo Vogue. A její portréty vyprávějí příběhy, do kterých se budete chtít nořit stále znovu a znovu. Tady je výběr těch nejlepších.

Legendární John Lennon a Yoko Ono

Fotka z titulky časopisu Rolling Stone vznikla 8. prosince 1980. Pořízena byla u příležitosti společného alba Yoko a Johna s názvem Double Fantasy. Když byla Annie na práci oslovena, okamžitě ji napadlo, že by na snímku měli být oba milenci nazí, Yoko ale byla příliš stydlivá, aby se dokázala bez oblečení před kamerou uvolnit. 

Leibovitz to zpočátku rozladilo, a tak jí řekla, ať si tedy na sobě nechá veškeré oblečení, vzala Polaroid a pár vyfotila. Když po chvíli všichni tři výsledek viděli, bylo jim okamžitě jasné, že není třeba cokoliv měnit a jeden z nejikoničtějších snímků 20. století byl na světě. Později toho dne večer byl John Lennon zastřelen před svým newyorským bytem.

Bláznivá Whoopi Goldberg

Dalším významným časopisem, který Annie posunul k postu bohyně portrétní fotografie, byl Vanity Fair. Právě pro něj vznikl i snímek začínající herečky Whoopi Goldberg, jíž všichni věštili víc než zářící budoucnost. Annie herečku předtím, než ji fotila, studovala a oblíbila si její nekorektní skeč o bělení kůže prostředkem Chlorex. 

Když přemýšlela, jak zářivě bílou na barevné fotografii ztvárnit, jistý kamarád z reklamní branže jí poradil mléko, jehož bělost působí na fotkách dokonalým dojmem. Z vany plné teplého mléka následně zajásala i sama Whoopi a do vany se nadšeně vrhla. Právě díky její spontánnosti pak vznikla fotka, která má zcela specifickou atmosféru.

Trochu obscénní pop-art Keitha Haringa

Poté, co Annie Leibovitz odešla z časopisu Rolling Stone, se začala věnovat hlavně focení obálek pro různé časopisy. A pak taky konceptuálnímu umění. Z této série pochází i fotka amerického umělce Keitha Haringa, který nedlouho poté zemřel na AIDS. Leibovitz ho zachytila zamaskovaného do nástěnné malby, kterou Haring namaloval na nábytek z Armády spásy.

Cena za něžnost pro Leonarda DiCapria

V komentářích k této fotografii se vedle toho, jak je úžasná a něžná, dočtete i názor, že ta labuť vypadá, že je mrtvá. A že je to vlastně dost morbidní výjev. Annie Leibovitz ji pro Vanity Fair pořídila potom, co Leo natočil Romea a Julii, Titanic nebo skvělý What`s Eating Gilbert Grape a už visel na zdech ve většině pokojů dospívajících na celé planetě. 

Pomluvu, že by šlo o mrtvého ptáka, ale sama fotografka rezolutně vyvrátila: „Mrtvá? To teda ani náhodou! Ta labuť stihla pokousat snad úplně všechny, kdo se focení účastnili. Pak si ji ale do náruče vzal Leonardo a ona? Udělala přesně to, co je zachycené na té fotografii!”

Portrét Fridy Kahlo

Annie Leibovitz se účastnila i natáčení filmu Frida, kde zachytila tento tak známý portrét Salmy Hayek v roli mexické malířky. Fotografka chtěla vytvořit fotografii, která jako by z oka vypadala autoportrétu, jež vytvořila Kahlo, a výsledek se jí povedl víc než na výbornou.

Taková normální královna Alžběta II.

Tou největší předností, kterou Annie Leibovitz má, je až psychiatrická schopnost, s jakou dokáže nahlédnout do duše cizím lidem a ukázat nám je tak, jak je neznáme. Dobrým příkladem může být série, jíž vytvořila pro královnu Alžbětu II. Fotila ji nejprve při její státní návštěvě Spojených států. 

Podruhé se za ní vypravila do britského Windsoru, kde jí vytvořila oficiální fotografie u příležitosti 90. narozenin. Taková normální královna bez jakýchkoliv oficialit jen ve společnosti svých čtyřnohých svěřenců je naší nejoblíbenější.