Prokrastinujete? Podívejte se, kolik vám v životě zbývá týdnů

od Michaela Leraková -
3 min

Hoďka na Netflixu sem, YouTube maraton kompilací koťátek tam, a na konci týdne máte pocit, že jste zase nic nestihli. Odsouvání věcí, na kterých opravdu záleží, se stalo s nástupem internetu zkrátka epidemií, proti které je jen jeden lék – rozmlátit buď počítač, nebo tu skupinku lidí, která stojí za geniálním scénářem posledních Narcos. (Nedělejte to.)

Valit před sebou horký brambor v podobě důležitých úkolů je jednoduché, stejně jako je snadné si říct, že příští týden začínáte s angličtinou (tentokrát jako fakt!). Kde je problém? Ten čas před vámi je tak abstraktní záležitostí, že si vlastně neuvědomujete jeho omezenost. 

Takže pojďme na to, vážení. Nejdepresivnější myšlenka, co nám tu zatím padla. Právě totiž proscrollujete svým životem. Zabere to zhruba sekundu.

Schéma je to jednoduché. Na vertikální ose máte jednotlivé roky, na ose horizontální potom týdny každého roku. A jakkoliv je každý život naprosto unikátní, dovolili jsme si do vašeho života hodit pár základních faktů a statistik. Pro lepší představu. A co teď s tím?

Zkuste najít svůj aktuální čtvereček. (A ne, nepočítejte čtverečky do doby, než budete muset před oltář.) Jste spokojení s tím, jak váš čtvereček plyne? A co čtvereček předtím? A řádek čtverečků nad tím aktuálním?

Mark Zuckerberg vydělal svůj první milion někde ve dvaadvacátém řádku, Steve Jobs o řádek pod ním, ve 23 letech. A úspěch jim rozhodně nespadl do klína; každý čtvereček od puberty do prvního milionu byla z velké části dřina. Paradoxně nyní vděčíme i jim za to, kolik času strávíme na Facebooku nebo kolik iphonovských selfies zvládneme denně proklikat na Instagramu. Což vás teď možná trochu nutí chtít rozmlátit Marka. (Nedělejte to.)

Raději si vytiskněte svůj vlastní život. Co uděláte se čtverečky, které vás velmi pravděpodobně ještě čekají, to je jen na vás. Můžete je vybarvovat, škrtat, kreslit do nich smajlíky. Důležité je, že odteď se bude čas před vámi zdát o trochu méně nekonečný.

Pokud je vám čerstvých dvacet, můžete se, v závislosti na pohlaví, průměrně těšit na nějakých 2 800 – 3 100 týdnů. Není to málo, není to ani moc. A jestli stihnete všechny velké cestovatelské, kariérní a rodinné plány, je jen na vás. 

Život bez kompilací koťátek a bezcílného scrollování 9gagem by byl nuda. Občas je ale dobré vzpomenout si na perspektivu zbývajících týdnů a rozmyslet se, jestli by v zájmu produktivity nebylo dobré pošetřit si nějaký ten gag raději na zítra. 

P.S. Původní idea i rozvrh týdnů pochází z blogu waitbutwhy.com. Pokud máte rádi hlubší témata a patříte k sebemrskačům, kteří rádi prokrastinují čtením o tom, jak je prokrastinace špatná, bude se vám tam líbit! Také by se vám mohlo hodit čtení, jak obnovit síly, když vás přepadne chuť lenošit.