To nejlepší z fotografické soutěže National Geographic

od Eliška Bencová -
5 min

Pokud taky považujete za svou vrcholnou fotografickou dovednost to, že se vám podaří vyfotit na Instagram váš oběd tak, aby nevypadal, že už ho předtím někdo jedl, budete si po zhlédnutí následujících fotek připadat ještě o trochu víc jako patlák (testovali jsme to na sobě). Kdo by to ale kvůli těmhle skvělým fotkám ze všech koutů světa nepodstoupil? Podívejte se na to nejlepší z letošního ročníku soutěže National Geographic!

1. místo v kategorii Příroda

Kde byla fotka pořízena? U řeky Mara, Tanzánie

Snímek údajně vzniknul během magických chvil těsně před východem slunce. No, my si takhle nějak spíš představujeme atmosféru těsně před branami pekla.

1. místo v kategorii Lidé

Kde byla fotka pořízena? Nairobi, Keňa

Fotografické studio v chudinské čtvrti v Nairobi muselo kvůli nedostatečnému výdělku zavřít a propustit tohoto pána, který pro něj 37 let pracoval. Jeho poslední momenty v práci vypadaly takhle.

1. místo v kategorii Místa a celkový vítěz soutěže

Kde byla fotka pořízena? Mohavská poušť, Kalifornie

Všechna tahle auta byla mezi lety 2009 a 2015 vyrobena automobilkou Volkswagen tak, aby vykazovala jiné emise, než jaké reálně produkovala. Když se na to přišlo, musela být někam odstavena… a tak jsou tady, uprostřed pouště.

Co se nejvíc líbilo veřejnosti?

Kde byla fotka pořízena? Serengeti, Tanzánie

Nejvíc hlasů z řad veřejnosti získala tahle lvíčata. Trochu zfotobombila jejich mamku, která vypadala drsně jenom, dokud si fotograf nevšiml, že její ocas momentálně slouží jako žvejkačka. 

A co se nejvíc líbí nám?

Kde byla fotka pořízena? Vodopády Brooks Falls, Aljaška

Už jste někdy viděli medvěda padat do vody? Ne? Tak prosím. Tipujeme, že ten nalevo je škodolibý kámoš a napravo přítelkyně, která radši dělá, že to nevidí.

Kde byla fotka pořízena? Vesnice Thu Sy, Vietnam

Když je váš život o pletení eko sítí na ryby, kouření dýmky a chillování s kohoutem.

Kde byla fotka pořízena? Homs, Sýrie

Jak v současnosti vypadají velká města Sýrie? Asi nějak takhle. Snímek získal třetí místo v kategorii Místa.

Kde byla fotka pořízena? Perth, Austrálie

Všichni máme toho jednoho nemotorného kamaráda, který je schopen zlomit vám nos, i když vám jen ukazuje směr cesty.

Kde byla fotka pořízena? Probolinggo, Indonésie

Během tradiční události Kasodo takhle místní lidé postávají v kráteru Bromo a kolemjdoucí turisté jim hází kuřata, šperky, peníze nebo kozy, aby si darem zajistili boží požehnání. Představte si to požehnání, když někoho srazíte kozou do kráteru. 

Kde byla fotka pořízena? Rezervace Zimanga, Jihoafrická republika

V mnoha rezervacích museli odstranit nosorožcům rohy, aby odradili pytláky. Tenhle krásný a zároveň hrozivý snímek se umístil na třetím místě v kategorii Příroda.

Kde byla fotka pořízena? Jakarta, Indonésie

Tenhle člověk napravuje, co ostatní obyvatelé města pokazili. Vybírá jejich odpadky z řeky a pomáhá tam vysazovat mangrovníky, které mají čistící funkci.

Kde byla fotka pořízena? Morondava, Madagaskar

Zatímco asi třetina populace už nemůže kvůli světelnému znečištění spatřit Mléčnou dráhu pouhým okem, na Madagaskaru vypadá noční nebe třeba nějak takhle. Taky vám přijde, že ze všech fotek jsou nejhezčí ty, kde není vidět zásah člověka?