Top 5 destinací, kam se zajet v zimě ohřát

od Eliška Bencová -
6 min

Jestli taky nepatříte do té skupiny lidí, kteří nadšeně vybíhají do prvního sněhu, koulují se, dělají andělíčky a nechávají v něm rozpustit své podzimní splíny, asi se právě teď spíš vidíte na nějaké prosluněné pláži. A my máme pár tipů, kam se za teplem vydat!

Zanzibar

Tanzanské souostroví skrývá na svém malém území spoustu úžasností. V přírodních rezervacích potkáte kolonie gigantických želv a ohrožených druhů opic, v centru Kamenného města zase fotogenickou směs anglikánských, muslimských a hinduistických staveb.

Kdy vyrazit? Období sucha a teploty kolem 30°C vychytáte v lednu a únoru.

Na kolik vyjde letenka a ubytko? Noc v tříhvězdičkovém hotelu vás vyjde na něco kolem 1700 Kč. Zpáteční letenka z Prahy stojí kolem 20000 korun, ale z Vídně ji seženete i za polovinu.

Jak dlouho poletíte? Asi 18 hodin s alespoň jedním přestupem.

Jak vypadají pláže? Jako z pohlednice – bílý písek a průzračné moře o teplotě 27°C. Jsou také skvělým místem pro kitesurfing a potápění za korály.

Co ochutnat? Typickým jídlem je chobotnice na kari s kořeněnou rýží – připravte se ale, že kořením se tady fakt nešetří. Ze street food doporučujeme zanzibarskou pizzu, která je spíš než pizza smažený wrap a získáte z ní kalorie na celý zbytek zimy.

Co vidět? Historické domy Kamenného města jsou sice parádní, ale opravdovým klenotem je Mercury House. V tomhle domě se totiž narodil a vyrůstal Freddie Mercury. Freddie Mercury!

Srí Lanka

Čajovníkové plantáže a vyhlídka sira Liptona vám připomenou cejlonskou historii ostrova, skalní chrámy v Dambulle zase okouzlují svojí honosností. Sochy Buddhy a čaj ale nejsou ani zdaleka vše, co tenhle pestrobarevný ostrov nabízí.

Kdy vyrazit? Minimální hrozba monzunů trvá od prosince do března. Taky doporučujeme mířit spíš na jižní a západní pobřeží, kde je v tuhle dobu nejstálejší počasí a teplota kolem 30°C.

Na kolik vyjde letenka a ubytko? Tříhvězdičku se snídaní najdete i pod 1200 Kč za noc a zpáteční letenka z Prahy stojí kolem 16000 Kč.

Jak dlouho poletíte? I s přestupem se vejdete do 13 hodin cesty.

Jak vypadají pláže? Z celkových 1600 kilometrů zlatavých písečných pláží si vyberou všichni – milovníci relaxu na lehátku, surfingu i potápění. Na mnoha plážích zahlédnete domorodé rybáře lovící na chůdách.

Co ochutnat? Chuťové obzory vám určitě rozšíří wambatu moju – smažené lilky nakládané s hromadou koření a cibule. Nevynechejte ani tradiční kari z plodů chlebovníku.

Co vidět? Slony a pávy v pohádkovém národním parku Udawalawe a nedotčenou pláž Mirissa, kde se přirozeně vyskytují delfíni, velryby a želvy. 

Mauricius

Ostrov blbouna nejapného je oázou klidu a bezpečí. Pláže jsou chráněny korálovým útesem před žraloky a medúzami, nevyskytují se tu žádní jedovatí hadi, nemají tady dokonce ani stálou armádu a obyvatelé ze zákona nemusí dokládat svoje etnikum. Prostě sluníčkářský ráj.

Kdy vyrazit? Od listopadu do ledna je tady léto vlhké a horké s teplotami kolem 27°C, poté už začíná být hodně deštivé. 

Na kolik vyjde letenka a ubytko? Zpáteční letenky z Prahy i dalších blízkých letišť stojí kolem 21000 korun a ubytování v tříhvězdičkovém hotelu vyjde průměrně na 1800 Kč za noc.

Jak dlouho poletíte? Let s přestupem většinou trvá asi 12 hodin.

Jak vypadají pláže? Kromě typických písčitých pláží s křišťálovou vodou a stínem palem na Mauriciu najdete i pár oblázkových. Nejznámější z nich je Rivière des Galets.

Co ochutnat? Hrachovou placku dholl puri plněnou fazolovým kari a sladkými rajčaty. Určitě ochutnejte taky místní ananasy a manga, která se tady i různě koření a nakládají.

Co vidět? Sedmibarevné písečné duny v Chamarel a národní park Black River Gorges, kde žijí druhy zvířat, které jinde na světě nenajdete. Bacha na létající lišky.

Omán

Země růží, datlí a Mountain Dew (jako vážně – je to tamní nejoblíbenější nápoj) je ve stínu sousední Saúdské Arábie docela přehlížená. Když ale vezmeme v potaz její nádhernou přírodu, kouzelné pláže a skvělou kávu, tak máme chuť to okamžitě změnit!

Kdy vyrazit? Ideálně od listopadu do března, kdy je tady v průměru ideálních 25°C. Po zbytek roku by vás čekalo čtyřicetistupňové peklo a časté deště.

Na kolik vyjde letenka a ubytko? Cena letenky z Prahy se pohybuje v rozmezí 15 až 20 tisíc korun a jedna noc v tříhvězdičkovém hotelu stojí kolem 1500 Kč.

Jak dlouho poletíte? Vejdete se do deseti hodin s jedním mezipřistáním.

Jak vypadají pláže? Nekonečno zlatého písku a skalnatý terén, díky kterému si určitě najdete nějaké svoje romantické místečko. 

Co ochutnat? Pokud vás pohostí místní, počítejte s přecpáním se datlemi. Specialitou je shuwa, naložené maso zabalené v listech banánovníku a pečené jeden až dva dny v podzemní peci.

Co vidět? Distilerku růžové vody v horské vesnici Jabal Al Akhdar a striktně ženský trh ve městě Ibra, který se koná každou středu a kam nesmí žádní muži. Taky nezapomeňte v noci vzhlídnout k nebi – Omán je proslulým místem pro pozorování hvězd.

Kanáry

Oblíbené souostroví je ve skrytu samé překvapení. Kanárci jsou pojmenovaní po něm a ne naopak, je rodným místem obuvního génia Manolo Blahnika (jehož otec byl mimochodem Čech) a kdysi tady žily přes metr dlouhé krysy. Už vyhynuly, ale do odlehlých míst radši nechoďte. Tady člověk nikdy neví.

Kdy vyrazit? Nejtepleji je v srpnu a září, i v zimě se ale ohřejete při příjemných teplotách nad 20°C, na jižních ostrovech až 28°C. 

Na kolik vyjde letenka a ubytko? Letenky z pražského letiště se dají sehnat za cenu kolem 4000 Kč. Tříhvězdičkový hotel najdete i za 1700 Kč na noc, ale s rezervací si doporučujeme pospíšit.

Jak dlouho poletíte? Příjemných 4 – 5 hodin.

Jak vypadají pláže? Písečné pláže poblíž hotelů jsou většinou zaplněné turisty, jen o kousek dál se ale dá najít pěkný klidný plácek. Pokud jste nadšení nudisti, zkuste dunovou nudapláž Maspalomas.

Co ochutnat? Ochutnejte nějaké jídlo připravené s palmovou mízou, což je populární místní ingredience. V národním parku sopečných kráterů Timanfaya navštivte restauraci El Diablo, kde jeden malý kráter přímo využívají ke grilování.

Co vidět? Kanáry jsou jedna z mála zemí, kde na výletě za delfíny opravdu ty delfíny uvidíte, proto určitě podnikněte nějakou tour. Navštivte také UNESCO městečko La Laguna, které je centrem kultury.