Vybrali jsme pro vás 5 instagramových profilů, které stojí za to sledovat

od Markéta Pešková -
5 min

Vybrali jsme pro vás pět profilů, které možná neohromí obřími čísly followerů, podle nás jsou ale natolik zajímavé, že by vám neměly uniknout.

Ami Vitale (@amivitale)

Ami je profesionální fotografka, ambasadorka Nikonu a krom toho, že se její snímky objevily třeba v Timu nebo Newsweeku, je kmenovou fotografkou National Geographic. Krom novin a časopisů své fotografie umísťuje na Instagram, kde ji sleduje více než 800 tisíc lidí.

Při své práci, kde se vedle fotografování věnuje i filmu či přednáškám a workshopům, často a hodně cestuje. „Používám fotografii jako nástroj, na kterém ukazuji společné rysy, jež mají jednotlivé společnosti, komunity nebo národy. Místo toho, co lidi rozděluje, mě naopak zajímají prvky, které je sjednocují,” řekla v rozhovoru pro časopis Time.

Andew Knapp (@andrewknapp)

Tenhle sympatický Američan pochází z Ontaria, kde se (když zrovna necestuje, nefotí nebo nevydává knihy svých fotografií) věnuje organizování festivalů nebo vytváření nástěnných maleb. Jeho hlavní devizou je ale Momo, sympatický černobílý border koliák, který Andrewa proslavil nejdřív na Instagramu, a pak právě díky knihám po celém světě.

Momo s Andrewem cestují po Spojených státech a Kanadě, kde fotí to nejzajímavější, co potkají nebo zažijí. Instagramový profil Andrewa je pak oblíbený zvlášť díky hře „Najdi Moma.” Pravidla jsou jednoduchá: Andrew pořídí snímek zrovna v momentě, kdy se Momo někde schovává, a vy máte za úkol ho na fotce najít. Schválně, vidíte Moma na úvodním snímku?

Alan Brutenic (@alanisko)

Alan se narodil na Slovensku, od roku 2010 ale žije v Londýně, kam se přestěhoval kvůli práci pro Apple. Na Instagramu má svůj profil už od počátku a nejčastěji dokumentuje své procházky po hlavním městě Spojeného Království stejně jako okamžiky, které zažívá při svém dalším velkém koníčku, cestování. 

A protože ho na Instagramu v dnešní době sleduje přes 80 tisíc followerů, rozhodl se v roce 2016 dát Applu sbohem a naplno se věnovat sociálním sítím i profesionální fotografii. Do dnešního dne má na kontě spolupráci s firmami jako Jaguar, Maserati, Mercedes Benz, Red Bull, Absolut a mnoha dalšími.

Matt Crump (@mattcrump)

Bývalý kreativní ředitel z Texasu propadl fotografování poté, co před lety objevil Instagram. Milujete pop-art? Mattovy fotky budete milovat také! On sám o sobě říká, že je minimalistou sladkých cukrátkových barev, a ano, jeho díla, kde převládá tyrkysová, růžová a zářivě žlutá, jsou často jen krůček od kýče. Nejradši zachycuje zářící západy slunce, barevné plážové domky, retro nafukovadla na vodě i svítící poutače, ale věnuje se i krátkým videím či gifům, plných pastelek, brček či čehokoliv, co září pastelovými barvami. 

Jimena Hoyos (@gozques)

Jimena pochází z Kolumbie, která je (stejně jako zbytek Latinské Ameriky) známá také kvůli tisícům toulavých psů. Právě jim se v roce 2011 rozhodla začít pomáhat. Proto založila neziskovou organizaci Gozques, která psí bezdomovce krmí a zajišťuje jim nezbytnou lékařskou péči. Do dnešního dne dokázala rozmístit přes 400 stále se plnících psích misek po celé Kolumbii a dalších 50 v Mexiku.

Vedle darů Jimena na psí misky vydělává i fotografiemi opuštěných psů, které prodává nebo vystavuje třeba v New Yorku, Miami, Bogotě či v Medelínu.