Výkřik: Známý obraz, který neznáte

od Lucie Javorková -
3 min

Každý ho někdy někde viděl, většina z nás o něm ale nic neví. Tolikrát kopírovaný i parodovaný expresionistický obraz norského malíře Edvarda Muncha, jehož jméno není zdaleka tak slavné, jako tohle jeho dílo. Skrik. The Scream. Výkřik. 

Výkřik není jenom jeden

Munch nemá na svědomí jeden, ale hned čtyři Výkřiky. První dvě verze namaloval v roce 1893 na karton, jednu pastelkami, druhou temperami. Ta je ze všech nejznámější a nachází se v norské Národní galerii v Oslu. Třetí verzi na karton namaloval o dva roky později pastelem, poslední pak namaloval temperami na pevnou desku až v roce 1910. To jsou čtyři Munchovy originály, existuje ale i nespočet černobílých litografických kopií, které sám malíř nechal po veřejném úspěchu vytvořit. Asi chtěl ten pocit beznaděje, který jeho obraz vyvolává, rozšířit do celého světa.

Přírodní úkaz nebo sebevražda?

Podle básně samotného autora, kterou napsal na rám obrazu z roku 1895, se k dílu inspiroval osobním zážitkem. Prý byl při západu slunce na procházce se dvěma přáteli, pohled na rudé nebe v něm vyvolával melancholii a úzkost a měl pocit, jako by slyšel obrovský, nekonečný výkřik přírody (tak také zněl původní název díla). Obraz vznikl v době, kdy byl Munch úplně na mizině, nedávno se mu rozpadl milostný vztah a bál se, že se u něj rozvíjí schizofrenie, kterou měli v rodině. Podle badatele, jehož jméno není důležité, protože si ho stejně nezapamatujete, je navíc na obraze znázorněn most, který byl oblíbeným místem sebevrahů-skokanů.

Kradené dílo

Poprvé byl Výkřik, konkrétně jeho nejznámější verze z roku 1893, ukraden v roce 1994 z norské Národní galerie. Zloději využili chvíle, kdy byla veškerá pozornost směřována k zahájení Zimních olympijských her konaných ve městě Lillehammer, k oknu galerie přistavili žebřík a obraz odnesli. Ani se nedivíme, že na místě zanechali posměšný dopis: „Díky za chabé zabezpečení.“ Policistům trvalo tři měsíce, než obraz našli. 

Daleko horší to bylo v roce 2004, kdy ozbrojení lupiči vtrhli za denního světla do Munchova muzea (taktéž v Oslu) a odnesli si jak Výkřik z roku 1910, tak Madonnu, další z malířových děl. I když byli za krádež o dva roky později odsouzeni tři muži a město Oslo nabídlo odměnu 2 miliony norských korun (přes 5,5 českých), Výkřik stále nikde. Nakonec ale zvítězila mlsná. Do věci se totiž vložila firma Mars, která vyrábí bonbony M&M’s. Využila situace na podporu nových lentilek z tmavé čokolády, vytvořila reklamu, v níž jejich červený maskot skáče na pozadí slavného obrazu panáka, a za navrácení Výkřiku nabídla 2 miliony těchto nových M&M’s. Světe div se, týden na to byly oba obrazy zpátky...